Subscribe Now
Trending News
20 Nis 2024

Blog Post

ZOR MU UYANIYORSUN? İŞTE SANA 7 TAVSİYE
Wellness

ZOR MU UYANIYORSUN? İŞTE SANA 7 TAVSİYE 

Eğer işe ya da okula giderken, asıl kabusu uyanırken görüyorsanız, uyanmamak için dualar ediyorsanız, başınızı yastıktan ayıramıyorsanız, şimdi söyleyeceklerimize kulak verin! Çünkü uyanma şekliniz, güne nasıl başladığınız çok önemli. Zira tüm gününüzü psikolojik olarak etkileyebilir. İşte güne zinde ve keyifli başlamanın yeni yolu…

1-Her gün aynı saatte uyanın

Evet hafta sonu gelince gece dışarı çıkıyorsunuz, gece filmler izleyip, sevgilinizle mesajlaşıyorsunuz. Ama siz ne yapın edin sabah olduğunda hafta içi uyandığınız saatte uyanmaya çalışın. Vücudunuz bu rutine alışırsa, hafta içi de uyanmak zor olmayacaktır.

 

2- Alarmı ertelemekten vazgeçin
Alarmı erteleme zevkini yaşamak için, uyanması gereken saatten 15 dakika öncesine alarm kuranlarınız illa ki vardır. Ama bunu yapmaktan vazgeçin. O kısa uyku size müthiş gelse de uyanmanızı çok zorlaştıracaktır.Kararlı olun ve şu yataktan kalkın!

3- Hemen bir bardak su için

Biliyoruz, uyanınca ağzınızı açmaya kolunuzu kaldırmaya bile üşeniyorsunuz, fakat ilk yapmanız gereken şeylerden biri hemen bir bardak su içmek. Çünkü siz güzel rüyalar görseniz de, bedeniniz uyurken su kaybediyor, bu da sizi halsiz kılıyor. Su aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını sağlayacak, size de yataktan kolayca ayrılmak için gerekli enerjiyi verecektir.

4- Güneşi görün

Karanlık bir odada uyumak her zaman daha kolaydır. Bu yüzden sabah uyandığınızda odanız karanlıksa, yataktan çıkmayı hiç istemeyebilirsiniz. Hemen perdeleri açın ve odanız güneş alsın. Eğer anneniz ya da eşiniz sizi uyandırmakta zorlanıyorsa, güneş bu işi halledecektir.

5-Alarmınız müzik çalsın

Eğer alarmınız sinir bozucu şekilde çalıyorsa, sevdiğiniz bir şarkıyla uyanmak size mutluluk verecektir. Deneyin, gerçekten işe yarıyor!

6-Hareket edin

Sabah uyandığınızda hareketsiz bir şekilde ağır bir güne başlamak yerine, birkaç egzersiz yaparak güne çok dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Uyanır uyanmaz esneme hareketleriniz mutlaka yapın. Daha fazla spor yapmaya vaktiniz yoksa da işe giderken toplu taşıma araçları yerine yürümeyi, asansör yerine merdiveni tercih ederek hareket edebilirsiniz. Yürüyerek de kas yapabileceğinizi unutmayın!

7- Protein ağırlıklı kahvaltı yapın

Karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı ettiğinizde, vücudunuz daha tembel hissedecektir. Bunun için ağır karbonhidrat yerine proteinden zengin bir kahvaltıyı tercih edin. Bunun için kahvaltı mönünüze yoğurt, yumurta, süt ve yüksek proteinli tahıllar ekleyin. Bu şekilde enerjinizi öğlene kadar koruyarak, tok kalabileceksiniz.

8- Günaydın!

Eğer bu dediklerimizi yaparsanız, yataktan mutlu ve huzurlu çıkmamanız için hiçbir neden yok. Günaydın!

Related posts

Bir cevap yazın