Subscribe Now
Trending News
20 Nis 2024

Blog Post

Köpek Seçme Rehberi
Eğlence

Köpek Seçme Rehberi 

Bize köpeğinizin cinsini söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyelim.

Köpeğinizle ortak noktalarınız, televizyonun karşısındaki koltuğa yayılmaktan ikinizin de çılgınca zevk almasıyla sınırlı olmayabilir. İngilizlerin yaptığı bir araştırma, insanların evlat edindikleri köpek cinsini kişiliklerine göre seçtiğini gösterdi. Bath Spa Üniversitesi’nde yürütülen bu çalışmada, bini aşkın köpek sahibiyle anket yapıldı ve dışa dönük, duygu durumu dengeli ve buna benzer kişilik özelliklerine sahip olanların, av köpeği veya süs köpeği gibi türleri sahiplenmeye meyilli oldukları görüldü. Araştırma grubundan psikolog Dr. Lance Workman’a göre bunun sebebi, bilinçaltımızda bizimle aynı mizacı paylaşan köpeklere yöneliyor olmamız. Madem böyle bir eğilim söz konusu, o halde köpek seçerken kişiliğini, dış görünüşünün önünde tutmalıyız. İşte mükemmel dostu bulmanın yolları.

Dışa Dönük ve Cana Yakınsanız…
KöpeğinizBORDER COLLIE
Border collie’ler zeki olmalarının yanı sıra (South Carolina Üniversitesi’ne göre binden fazla kelimeyi anlayabiliyorlar) enerjikler ve hareket etmeyi seviyorlar.  Sahipleriyle takılmaya da bayılıyorlar; parka veya sahile giderken size harika bir eşlikçi olabilir. Ayrıca Alman çoban köpeği, Dalmaçyalı veya buldog  gibi cinsleri de tercih edebilirsiniz.

Vicdanlı ve Yardımseverseniz…
Köpeğiniz: GOLDEN RETRIEVER
Bu cinsin yaygın olmasının çok makul bir sebebi var. Köpek sahibi bekârlar üzerine bir kitap yazan Betsy Rosenfeld Vargas, “İnsanları mutlu etmek bu cinsin doğasında var” diyor. Kolayca adapte olan yapısı sayesinde kolay eğitilen bu cins, avınızı yakalayıp getirme ve engellilere rehber köpek olma gibi görevler de üstlenebiliyor. Ayrıca labrador retriever cinsini de tercih edebilirsiniz.

Arkadaş Canlısı ve Uyumluysanız…
Köpeğiniz: VIZSLA
Bir Macar cinsi olan bu köpek, labradorlardan daha karizmatik. Ayrıca agresifleşmeyen bir enerjileri var. Vargas, “Diğer insanların ve köpeklerin yanındayken rahat davranan bu türle dışarıya veya bir kafeye gitmek çok kolay olur” diyor. Ayrıca Cocker spaniel (veya herhangi bir spaniel) ile İspanyol su köpeği de  tercihiniz olabilir.

Uysalsanız…
Köpeğiniz: BLOODHOUND
İz sürme özelliğiyle bilinen bu cinsin koku reseptörleri diğer cinslere oranla çok daha gelişkindir. Bu nedenle duyabildikleri ve görebildikleri şeylere değil, koklayabildikleri şeylere daha çok odaklanırlar. Vargas’a göre oldukça farklı bir tür olan Bloodhound, evinizde sessizce otururken ayaklarınızın arasına uzanarak  aldığınız keyfi artıracaktır. Ayrıca Greyhound cinsini de tercih edebilirsiniz.

Yaratıcıysanız…
Köpeğiniz: PUG
Yapılan bir araştırmada, süs köpeklerinin zeki ve yeni deneyimler peşinde olan kişiler tarafından tercih edildiği ortaya çıktı. Vargas, “Pug ve diğer süs köpeklerinin ifade yetenekleri çok gelişmiştir ve bu, sahipleriyle ilişkilerine de yansır” diyor. Cana yakın ve muzip halleriyle de bilinen bu köpeklerle, işten eve döndüğünüzde eşyaları kırıp dökme korkusu olmadan oynayabilirsiniz. Ayrıca Yorkshire terrier ve Cavalier King Charles Spaniel gibi cinsleri de tercih edebilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın