Subscribe Now
Trending News
30 May 2023

Blog Post

IQ’nuzu Geliştirmenin 6 Yolu
Wellness

IQ’nuzu Geliştirmenin 6 Yolu 

Beyniniz verimsiz mi hissediyor? Gri maddeyi uyarmak için bu bilimsel olarak kanıtlanmış tekniklerden birini deneyin.

‘Are We Getting Smarter?’ kitabının yazarı ve ünlü IQ araştırmacısı James R. Flynn açıklıyor: ‘Rising IQ in the Twenty-First Century’ çalışması yakın geçmişte önemli bulgulara yer verdi. “Son 100 yılda kadınların ve erkeklerin IQ evrimi gerçekleşti ve seviyeler yükseldi. Özellikle kadınların ki ciddi anlamda yükseldi.” Bu konuda bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz.

Ünlü psikologlara danıştık ve IQ’nuzu geliştirmek için 6 basit adım bulduk.

Oyun oynayın

Akışkan zeka (sorunları çözme yeteneği) çalışma belleği ile ilgilidir. University of California Irvine’dan Prof. Susanne Jäggi’ye göre geometrik şekil ve seslerin hatırlandığı oyunların bu faktörü geliştirdiği söylenebilir. Araştırmasına göre her gün 25 dakika oynamak IQ’nuzu etkileyici bir şekilde 4 puan artırabilir.

Süre: 25 dakika
Kazanç: +4 IQ Puanı

Supplement alın

Günde 5 gr kreatin almak 6 haftalık bir periyodda 15 puan artırabilir. Araştırmacılar katılımcılara bu dozda verdikten sonra şekiller üzerinde test yapıldığında ciddi bir yükselme keşfetmişler. Araştırmacı Caroline Rae’e göre “Kreatin beyne ciddi bir güç sağlar.” Beyinde hesaplamalar için gereken enerjiyi karşılayabiliyor.

Süre: 1 dakika
Kazanç: +2 IQ Puanı

Sosyal oyunlar oynayın

Beyin gücü artırmak için Scrabble iyi bir araçtır. MENSA danışmanı psikolog Maria Leitner’e göre “Becerileri çeşitli bir yelpazede içeren aktiviteler sosyal etkileşimle birleşince IQ geliştirmek için harika opsiyonlar haline gelir.” Bir Scrabble uygulaması indirip arkadaşlarınızla kapışmaya başlayarak bu interaksiyonu sağlamış olursunuz.

Süre: 50 dakika
Kazanç: +1 IQ Puanı

Biraz kötü adamlarla savaşın

University of Rochester’ın araştırmasına göre first person görüntülü bilgisayar oyunları gündelik hayatta da görsel farkındalığı artırıyor. Klinik psikolog Dr. Anita Abrams’a göre IQ test edilirken, doğru hızda görsel ipuçları yakalamak  paha biçilmez bir yetenek. Evet Call of Duty oynamak size iyi geliyor.

Süre: 60 dakika
Kazanç: +2 IQ Puanı

Antrenman yapın

Egzersizlerin sağlığınıza ve beyninize katkılarını biliyorsunuz ama IQlarınızı da yükseltebilir. İsveç’de gerçekleştirilen araştırmaya göre kardiyovasküler antrenmanlar sözlü zekanızı %50 oranında artırabiliyor. Çalışmayı yöneten Maria Aberg’e göre “Artan kardiyovasküler fitness daha iyi bilişsel puanları ile ilişkilidir. Buna karşılık, kas gücü zeka ilişkisi ise zayıf bulunmuştur.”

Süre: 20 dakika
Kazanç: %5 IQ Puanı

Uygulama Testleri yapın

IQ testleri çözmek IQ puanlarınızı 2 puana kadar yükseltebilir. Pratik etki sizi diğer testlere hazırlamak için onaylanmış ve denenmiş bir tekniktir. Eğitim psikoloğu Prof. Dr. Alan S. Kaufman’a göre “Süreler kısa ise, insanlar başarılı olan stratejileri tekrarlayabilirler.”

Süre: 30 dakika
Kazanç: +2 IQ Puanı

Related posts

Bir cevap yazın