Subscribe Now
Trending News
17 May 2024

Blog Post

Samsung’un 360 Derecelik Kamerası Gear 360’ın Fiyatı Belli Oldu!
Teknoloji

Samsung’un 360 Derecelik Kamerası Gear 360’ın Fiyatı Belli Oldu! 

Samsung’un sanal gerçeklik noktasında attığı adımlardan biri olan Gear 360 isimli kamerasının fiyatı belli oldu.

Samsung‘un Mobil Dünya Kongresi‘nde yaptığı lansman ile dünyaya tanıttığı Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modelleri genel olarak oldukça sevildi ve ilgi görmeye devam ediyor.

Teknik özellikler bakımından ciddi denilebilecek gelişmeler içeren ve en önemli detay olarak kendi sanal gerçeklik deneyiminde daha iyi adımlar atan Samsung, daha önce Gear VR isimli Oculus ile ortaklaşa üretilen sanal gerçeklik gözlüğü ile mobil dünyada Cardboard vb çözümlerden çok daha iyi ve aynı zamanda PC platformundaki çözümlere yakın denilebilecek bir çözüm sunmuştu.

Bu sanal gerçeklik deneyimi noktasında bir de Gear 360 isimli rahat taşınabilir, hafif ve küçük bir 360 derecelik çekim açısı sunan kamerasını tanıtan firma, bu kameranın da fiyatını belirlemiş oldu.

Samsung Gear 360 Teknik Özellikleri

Samsung’un oldukça konuşulan bu Gear 360 isimli 360 derecelik sanal gerçeklik kamerasında DRIMe5s isimli bir görüntü işlemcisi yer alıyor. Fish eye dediğimiz balık gözü şeklinde her biri 195 derecelik açıyla çekim yapabilen 2 adet 15MP çözünürlüğe sahip CMOS kameralara sahip olan Gear 360, toplamda 7776 x 3888 piksel bir çekim kalitesi sunuyor.

Ayrıca 0.5 inç büyüklüğe sahip Pmoled ekranı bulunan cihazda IP53 sertifikası ile ufak tefe suya ve toza mazur kalma durumlarının rahatlıkla üstesinden gelebiliyor. 1350mAh büyüklüğüne sahip çıkarılabilir bataryası bulunan cihaz 128GB’a kadar da MicroSD kart desteği sunuyor.

Fiyatına gelecek olursak ilk olarak B&H Store‘da görülen Samsung Gear 360, 350 Dolar olarak belirlenmiş. Avrupa’da ise yakşalık 420 Euro fiyata sahip olacak olan bu kameranın Türkiye’de sunulacak fiyatı ve satış tarihi henüz net değil. Ancak yine klasik bir hesaplama ile 1.500TLdolaylarında satışa çıkacağını ön görebiliriz. Ancak bu fiyatın daha fazla ya da daha az olma durumu da var tabiki.

Samsung Gear 360 Hangi Cihazlar İle Uyumlu

Temel olarak diğer rakipleri gibi 360 derecelik bir kamera olsa da sanal gerçeklik gözlüğü olan Gear VR’a destek amaçlı üretilen cihaz tıpkı Gear VR’da olduğu gibi Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy Note 5, Galaxy S6 Edge+, Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modelleri tarafından destekleniyor olacak. Şu anda satışta olan diğer Samsung cihazları tarafından desteklenmeyeceğini düşündüğüm bu kameranın ilerleyen günlerde tanıtılacak diğer Samsung telefonları tarafından destek alması muhtemel.

Samsung dışındaki markalar ile şu anda bir destek söz konusu olmasa da kısıtlı olarak Android ve iOS tarafından destek gelebilir.

 

Related posts