Subscribe Now
Trending News
13 Tem 2024

Blog Post

Saç Uzatmanın İncelikleri
Moda

Saç Uzatmanın İncelikleri 

Berberinizle vedalaşmadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Uzun saçlara sahip olmak riskli  bir iş. Öylece kendi hallerine bırakırsanız, 90’lardaki Van Damme gibi dolaşma riskiniz var. Günümüzde ise havalı saç stilleriyle uzun saçın tedavülden kalkmadığını kanıtlayan Leonardo DiCaprio, Orlando Bloom veya Brad Pitt gibi dünya yıldızları var. Üstelik, saçları pek de stilist ordusunun elinden çıkmışa benzemiyor. Paul McCartney ve Bruce Springsteen gibi isimlerin saçlarını kesmiş olan ABD’li usta kuaför Vaughn Acord, “Birazcık bakımla, uzun saç bir anda görünümünüzün en havalı ve seksi parçası olabiliyor” diyor. Yani dağınık ve bakımsız görünmesi şart değil. O işi depresyon hırkasıyla dolaşan üniversiteli gençlere bırakın. Bu uzun ve ince yola çıkmadan önce, aşağıdaki stil rehberine göz atın.

1/ Çalı Süpürgesi Gibi Olmayın

Başlamadan önce bir fizibilite çalışması şart. Örneğin saç tipiniz önemli bir nokta. Ne herkes saçını uzatabilir, ne de uzatmalı. Saçınız çok gür ve kaba mı? Önceden uyaralım: New York’ta bulunan Best Barber’ın sahibi Boswell Scot, “Uzatmanız, saçınızın daha kaba ve çalı gibi görünmesine neden olur” diyor. Eğer saç teliniz zayıfsa ve önlerden açılmaya başladıysa, boşuna uzatmakla uğraşmayın. Arka taraf uzadıkça, dikkati öndeki açıklığa çekecek. Bunlardan biri sizseniz, kısa modelleri tercih edin.

2/ Sabretmeyi Öğrenin

Çoğu erkek gibi sizin de en büyük testiniz sabır olabilir. Scot, saçın bir ayda ortalama 1,3 cm uzadığını söylüyor. Kısacık bir saç modelinden, kız arkadaşınızın arasında parmaklarını dolaştırabileceği bir seviyeye gelmesi bir yılınızı alabilir. Böyle düşününce kulağa hoş geliyor. Peki ya sıcak ve nemli yaz günleri? Belki de kökünden kestirmemek için kendinizi zor tutacaksınız. Böyle anlarda bandanayı deneyin. Bu safhayı geçirmenin kısa veya kolay yolu yok ama sonunda bütün bunlara değecek.

3/ Zamanlamayı İyi Ayarlayın

Saçınızın üstü, yanlardan daha yavaş uzar. Scot, eğer arada kalmış bir modelle gezmek istemiyorsanız zamanlamayı iyi ayarlamanız gerektiğini söylüyor. İyi bir saç modeline kavuşmak için üstlerin en az 10 cm büyümesini beklemeli ve sonra yanları da uzatmaya başlamalısınız. Saçın üstleri uzadıkça, geriye doğru taranan saç modellerine yoğunlaşın. Nemli saçınıza, Toni&Guy Leave In Conditioner gibi durulanmayan bir saç kremini fındık büyüklüğü kadar uygulayın ve geriye tarayın.

4/ Sakallarınızı Düzelttirin

Berberiniz yüzünüze yeterince vakit ayırmıyor olabilir. Acord, “Boyundaki kılların, alındaki saç çizgisinin, favorilerin ve sakalların yüzünüzü ele geçirmesini engellemek için, berberi iki ayda bir de olsa ziyaret etmenizde fayda var” diyor. Saçınızın başına buyruk hareket etmesini engellemek içinse, şekillendiren veya doku veren kremler kullanın. Saçınız istediğiniz boya yaklaştıkça, uzun olan kısımları lastik bir tokayla tutturarak rahat bir nefes alabilirsiniz.

Related posts

Bir yanıt yazın