Subscribe Now
Trending News
18 Haz 2024

Blog Post

Sabah Uyanınca Su İçmeniz İçin 4 Geçerli Neden
Wellness

Sabah Uyanınca Su İçmeniz İçin 4 Geçerli Neden 

Günde 1,5-2 litre su içmemiz gerektiğini biliyorsunuzdur. Ama uyanır uyanmaz su içmenin ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız?

Yataktan kalkar kalmaz su içmenin vücut için birçok faydasının ve tedavi edici özelliğinin olduğu,  yinelenen vücut ağrıları, astım ve kanser gibi hastalıklara karşı çok fayda sağladığı söylenir. Gün boyunca su içmelisiniz. Çünkü bedenimizin %75’i sudan oluşmuştur. Aynı zamanda kasların %75’ini, kanımızın ise %82’sini su oluşturur. Yani yeterli su içmediğiniz takdirde vücudunuz gerekli işlemleri yerine getiremez.

Ayrıca yemeklerden önce su içmek sizin sindirim sisteminize de yardımcı olur. Bağırsaklarınızın doğru çalışmasını sağlayarak, vücudunuza giren besinlerin daha kolay hazmedilmesinde fayda sağlar. Sabah yataktan kalkar kalmaz su içmek, vücudu yeni hematopoez üretmeye teşvik eder. Yani bu da yeni kan üretmek anlamına gelir. Vücudun yeni kan üretmesi demek, kendi kendini yenilemesi ve hastalıklara karşı güçlü bir şekilde mücadele etmesi anlamına gelir.

Sabah uyanınca su içmenin faydaları:

  • Sabah kalkar kalkmaz su içmek sizin cildinizi daha sağlıklı hale getirecektir. Çünkü su, kandaki toksinleri alır ve bunun sonucunda daha sağlıklı bir cilde kavuşursunuz.
  • Lenf sisteminizin daha dengeli olmasına yardımcı olur. Bunu bir yere not edin; lenf sisteminin içindeki lenf bezleri, enfeksiyonlara karşı mücadele etmekle sorumludur.
  • Sabahları soğuk su içmek metabolizma hızınızı %25 arttırır. Eğer hedefiniz kilo vermekse, sabahları kalkınca su içerek hedefinize biraz daha yaklaşabilirsiniz.
  • Uyandığınızda çoğu zaman kendinizi aç hisseder ve karbonhidrat dolu bir kahvaltının önüne atarsınız. Ancak uyanır uyanmaz bir bardak su içmek iştahınızı azaltacak, daha sağlıklı bir kahvaltı yapma şansı tanıyacaktır.

Related posts

Bir yanıt yazın