Subscribe Now
Trending News
18 Haz 2024

Blog Post

Pişirilince Daha Sağlıklı Olan 5 Sebze
Wellness

Pişirilince Daha Sağlıklı Olan 5 Sebze 

Bazı sebzeleri çiğ tüketmek yerine pişirerek yerseniz, daha fazla sağlık faydası sağlayabilirsiniz.

Sebze sevdalıları için sıcak bir konu: Sebzeleri çiğ mi yoksa pişirerek mi tüketmeliyiz? Sebzelerin çiğ tüketilmesi gerektiğini savunanlar, pişirme işlemi nedeniyle sebzelerdeki önemli vitaminlerin ve enzimlerin yok olduğunu öne sürüyorlar. Fakat durum o kadar da basit değil. Çünkü pişirme işlemi ile hücre duvarları yıkıldığından, besinlerin vücut tarafından daha kolay absorbe edilebilmeleri de mümkün olabiliyor.

İşte pişirildiğinde daha da faydalı olan 5 sebze:

1- Havuç

Gözleriniz için havuç yemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Peki bunun nedeni hakkında bir fikriniz var mı?

Havuçta bulunan ve havuca turuncu rengini veren beta karoten adlı bir bileşen, vücut tarafından A vitaminine çevriliyor ve bu da göz sağlığına, bağışıklık sistemine ve cilde iyi geliyor. 2002 yılında yapılan bir araştırmada ise pişirilme işlemi sayesinde havuçta bulunan beta karoten bileşeninin emiliminin kolaylaştığı ortaya konuldu.

2- Domates

Pişmiş domates tüketmenin onlarca yolu var. Bugüne kadar pişmiş domates ile aranız pek iyi değilse, buzları eritmenin zamanı gelmiş olabilir.

Eğer domatesi sadece çiğ olarak tüketiyorsanız, içerisinde bulunan güçlü bir antioksidan olan likopenin sadece %4’ünü alabiliyorsunuz demektir. Taze domatesin hücre duvarları kalın olduğu için, likopenin vücut tarafından emilebilmesi biraz güç. Pişirme işleminin ardından ise vücudun likopeni emebilmesi oldukça kolaylaşıyor.

3- Ispanak

Ispanak denilince akla ilk olarak demir geliyor. Fakat ıspanağın tek faydası elbette bu değil. Hücre büyümesi ve üreme için kritik rol oynayan folat, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Pişirme işlemi ile folat seviyesi artış göstermese de 2002’de yapılan bir araştırmada buharlama yöntemi sayesinde folat seviyesinin sabitlendiği gözlemlendi.

4- Kuşkonmaz

Kanserle savaşan A, C, E vitaminleri ve folat açısından zengin olan kuşkonmazın hücre duvarları kalın oluyor ve bu besinlerin vücut tarafından emilebilmesi zorlaşıyor. Pişirme yöntemi sayesinde bu zorluk aşılıyor ve daha fazla vitamin alma şansımız artıyor.

5- Balkabağı

Çiğ olarak tüketmenin çok da normal olmadığını biliyoruz. Pişirme işleminin ardından ise besin değerleri yükselişe geliyor. Balkabağı da tıpkı havuç gibi beta karoten açısından zengin. Pişirilme işleminin ardından ise beta karotenin vücut tarafından emilimi kolaylaşıyor.

Pişirme yöntemi önemli

Araştırmalara göre sebze pişirmenin en sağlıklı yolu haşlama. Ancak makarna yaparken kullandığın su miktarı kadar bir miktar düşünmemelisiniz. Tavaya 2-3 çorba kaşığı su ilave ederek pişirmelisiniz. Sebzelerini tüm olarak pişirmeniz de tadının korunmasının yanı sıra, %25 oranında daha fazla besin değeri almanızı sağlayacak. Ayrıca bir miktar zeytinyağı, avokado yağı ya da keten tohumu yağı da kullanarak besin emilimini artırabilirsiniz.

Related posts

Bir yanıt yazın