Subscribe Now

Trending News

21 Tem 2024

Blog Post

Kadınlarla Uyuma Sanatı
Cinsellik & Kadınlar

Kadınlarla Uyuma Sanatı 

Biraz daha dayanın, kolunuz kangren olmadan sizi oradan kurtaracağız!

Evet, uyku safhasından bahsediyoruz. İkinizin de deliksiz bir uyku çekmenizi engelleyen sorunlar ve çözüm önerilerimiz burada.

1/ Biriniz horladığı için diğeriniz uyuyamıyor.

Dr. Pelayo’nun önerisiyle, dilinizi yoldan çekmek için yan tarafınızı dönerek yatın. Veya damak egzersizleri yapın; dilinizin ucunu damağınıza doğru bastırın, sonra da geriye doğru kaydırın. Brezilya’da yapılan 2015 tarihli bir araştırmada, dili, yumuşak damağı ve sert damağı içeren bunun gibi egzersizler, horlama sıklığını yüzde 36 oranında düşürebiliyor. Bir diğer seçenek ise nazal dilatör adlı aparat olabilir. Bu plastik nesne nazal yollarınızı açıyor ve burnunuzdan nefes almanızı kolaylaştırıyor. Bir araştırmada nefes alışverişini yüzde 110 artırdığı görülmüş.

2/ Biriniz yatakta sürekli dönüyor.

Çözüm yatağı büyütmekte. King boy bir yatakta dönmek için daha çok alanınız olur. Hafızalı köpük teknolojisiyle üretilen bir yatak, hareketlerinizi izole edebilir.
Hesaplı çözümlerin peşindeyseniz de, sizinle yatak arkadaşınızın arasına vücut yastığı (ince uzun yastık) koyun. Veya yatağa ince bir uyku tulumu serip içinde uyuyun.

3/ O sürekli üşüyor, sizse yanıyorsunuz.

Kadınlar daha çok üşür çünkü cüsseleri daha küçüktür ve daha yüksek yağ oranı, daha yavaş metabolizma demektir. Yatağa girdiğinizde vücut sıcaklığınız değişmeye başlar. Dr. Pelayo, “Sabahları, geceye kıyasla daha düşük bir sıcaklığa sahip olursunuz” diyor. Performans yatak çarşafları bu soruna çözüm olabilir. Nem emici mikrofiber polyester ve spandeksten üretilen özel çarşaflar teri absorbe ediyor ve vücut sıcaklığının düzenlenmesine destek oluyor. ChiliPad Cube
yatak pedi silikon borularla yatağın her iki tarafında soğuk ve sıcak suyun dolaşmasını sağlıyor.

4/ O sızmak üzere; gözünüzde bir damla uyku yok.

Kronotipiniz uyumsuz olabilir. Herbirinizin kendi doğal uyku döngüsü var; Pittsburgh Üniversitesi’nde uyku üzerine araştırmalar yapan Dr. Heather Gunn, bu döngünün nasıl oluştuğunu bilmediğimizi ve kronotipimizle oynamanın kolay olmadığını söylüyor. Partneriniz saat 22.00’de izlemeye başladığınız filmin kredileri akarken çoktan uykuya dalıyorsa ve siz yeni bir filme başlayacak kadar ayık oluyorsanız, birlikte uyumanın sizin için o kadar da önemli olup olmadığı
konuşun. Siz bir baykuşsanız ve o horozlarla uyanıyorsa, yatağa ayrı ayrı gitmeyi kabullenin. Sabah ikiniz de mutlu uyanıyorsanız, ortada hiçbir sorun yok demektir.

5/ Kaşık pozisyonundayken kolunuz uyuşuyor.

Birbirinize sarılarak uyumanın doğrudan fizyolojik faydaları vardır; davranışsal ve sosyal bilim insanı Dr. Wendy Troxel, stres tepkilerinizi azalttığı örneğini veriyor. Beden dili uzmanı Patti Wood, ilk önce “kucaklaşma kimyasalı” da denilen oksitosin hormonunu salgılamanız için vücutlarınızın birbirine değeceği bir pozisyonda yatmanızı öneriyor. Ardından hafifçe uyumaya daha müsait bir pozisyona geçin. Örneğin “Zen pozisyonu” denen sırt sırta vererek yatma, güven ve bir aradayken bağımsız olma duygusunu pekiştirir. Ancak bu esnada popolar birbirine değerse, cinsel anlamda bağlantıda kalmak istediğinizi gösterir. Her şey serotoninde bitiyor. Fransız bilim insanları, bu hormonun erkeğin eşini diğer kadınlardan daha çekici bulmasını ve daha sadık olmasını sağladığını söylüyor.

6/ Uykusuzluk aranızı açıyor.

Çözümümüz çok net: iki ayrı yatak. Kulağa romantik gelmiyor olabilir ama iyi bir gece uykusu her şeyin üstündedir. Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, evli adamların güzel bir uyku çektikten sonra ilişkilerinden daha çok tatmin oldukları gözlendi. Bazı çiftlerin ayrı yataklarda yatması hiç de nadir
rastlanan bir durum değil. Ayrı yataklara çekilmeden önce öpüşüp koklaşmaya zaman ayırın. Sabah uyandığınızda da aynı yatakta buluşun. Dr. Wood, “Yatakta yan yana vakit geçirmek çok önemli, uyanıkken bunu bol bol yapın” diyor. Hem biz erkekler bu anlarda içimizi daha çok açıyoruz. Ve kadınların buna bayıldığını hepimiz biliyoruz.

Related posts

Bir yanıt yazın