Subscribe Now
Trending News
04 Ara 2023

Blog Post

Jilet Yanıklarından Nasıl Korunulur?
Wellness

Jilet Yanıklarından Nasıl Korunulur? 

Bu ipuçlarını kullanarak sıkıntılı durumlardan kurtulun ve en pürüzsüz traşa sahip olun. 

Bazı erkeklerin neden sakallı gezdiğini biliyor musunuz? Sakalın trendy olması ve kadınlar tarafından beğenilmesinin ötesinde, bazı insanlar da traş olmanın getirdiği problemlerden ve jilet yanıklarından illallah ettikleri için sakalları koyveriyorlar.

Mount Sinai Hastanesi Dermatoloji Departmanı’nın kozmetik ve klinik araştırmalar direktörü Dr. Joshua Zeichner’a göre “Traş sadece sakalları değil cildi de etkileyen bir süreçtir.” Traş olmak ölü deriyi ciltten uzaklaştırmak, peelingvari bir uygulama yapmak açısından faydalıdır fakat fazla yapmak kızarıklık, şişlikler yaratır, hassas cildi ortaya çıkartır.

Healthcare Transformation at Kaiser Permanenten’de direktör olan Dr. Jeffrey Benabio eğer cildiniz kızarık, kuru ve kaşıntılıysa birkaç gün dinlendirmenizi ve traş olmamanızı tavsiye ediyor.

Dermatologların tavsiyeleriyle jilet yanıklarından kurtulun ve en iyi traş deneyimini yaşayın.

İlk önce, buharlı bir duş alın. Sıcak su hem saçınızı hem de derinizi yumuşatır. Zeicher’e göre jilet üst cildinizi alırken cildinizi rahatlatmış olur.

Köpürtün. Traş köpüğünü yüzünüze sürün ve dairesel hareketlerle yayın. 1-2 dakika cildinizde kalmasına izin verin. Eğer sakallarınızı yumuşatmak ve köpüğü eşitçe dağıtmak istiyorsanız fırça da kullanın. Üşeniyor musunuz? Unutmayın ki kuru bir masaj jileti direkt olarak cilt üstünde gezdirir ve kıl batıkları, kesikler, şişlikler ve tahriş yaratır.

Jiletinizi değiştirin. Eğer traş olurken bir takılma hissederseniz jiletinizi değiştirin. Birçok erkek eski jiletleri kullanırlar ve bu jiletler cillte küçük kesikler yaratır. Standart bir traş bıçağını bir süre kullandıktan sonra değiştirmek elzemdir.

Düzeni takip edin. En kalın sakalları traş köpüğüyle yumuşatmak için zaman verin. Sakalların yanlarıyla başlayın, önce boynunuza sonra çenenize ve son olarak da bıyıklara geçin.

Akıntıya bırakın. Traş olma yönünün tersine jilet kullanmak kıl batıklarına sebep olabilir. Kesildikten sonra sakallar tekrar büyürken deri içinde sıkışır ve kızarıklık, tahriş gibi durumlar yaratır. Fakat cildinizde sakallar farklı yönlerde de uzayabilir. Onun için de duş aynasının yerine doğru bir ayna kullanmayı tercih edin.

Baskıyı azaltın. İyi traş olmak için bastırmanıza, sert olmanıza gerek yok. Bu sadece tahrişi artırır. Traş jiletini doğru ve sakince kullanmaya çalışın.

Durulayın ve tekrarlayın. Her 1-2 jilet hareketinden sonra jileti ılık su altında temizleyin. Jileti temizlemek için bir zemine vurmayın çünkü jilete zarar verebilirsiniz. Traşınızı olduktan sonra cildinizi toparlamak için nemlendirici kullanın.

 

Related posts

Bir cevap yazın