Subscribe Now

Trending News

19 Tem 2024

Blog Post

Gelmiş Geçmiş En İyi 5 Kurtarış
Eğlence

Gelmiş Geçmiş En İyi 5 Kurtarış 

Şüphesiz ki Neuer’in geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi’nde Arsenal karşısındaki inanılmazdı. Peki tüm zamanların en iyisi miydi?

Kalecilik kolay değildir. Oyunun içindeki futbolcuların hatalarını temizlemek ve sadece onlar işlerini kötü yaptıklarında ön plana çıkmak gibi durumlar kalecileri futbolun çöpçüleri haline getirir. Biz de bu hakkı verilmeyen kahramanları değerlendirmenin vaktinin geldiğini düşündük. (Çöpçüler değil kaleciler!)

Bir sıralama olmaksızın, seçtiğimiz en inanılmaz 5 kaleci kurtarışı.

Angelo Campos, 2012

İş yerinde büyük bir hata yaptığınız zamanları bilirsiniz. Peru U20 takımının kalecisi Campos da tam öyle yapıyor. Ceza sahası dışında berbat bir koşu yapıp Uruguaylı santraforu kaçırınca artık kale bomboş kalmıştı. Fakat Campos müthiş bir hızla geri dönüp topu çizgiden çıkarmakla kalmadı. Ortada kalan topla karşı karşıya kalan forveti seken topta da durdurmayı başardı.

David Seaman, 2003

Seaman’ı yakından tanıyoruz. Türk futbol tarihinin en büyük maçı olan Galatasaray – Arsenal maçında rakibin kalesini ünlü İngiliz kaleci Seaman korumaktaydı. Milli takımın kalesini de koruyan Seaman sadece bıyıkları, saçları ve tarzıyla değil müthiş kaleciğiyle de aklımızda yer etti. Neredeyse 40 yaşında, 2003 senesinde FA Cup yarı finalinde de Sheffield United’a karşı klasını konuşturmuş. Neredeyse kalenin içinde yapılan bir kafa vuruşunu akıl almaz bir refleksle çıkarıyor. Öyle bir kurtarış ki o at kuyruğu saçları unutabiliriz.

Peter Schmeichel, 1996

Örümcek adam vari çevikliği ve oyunun atak kısmında da varolmasıyla Schmeichel kesinlikle zamanının ötesindeydi. (Kritik maçlarda gol dahi atmışlığı vardır.) Rapid Wien ile oynadıkları bu maçtaki kurtarışı neden bu büyük Danimarkalının dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden olarak anıldığını gösteriyor.

René Higuita, 1995

Bu kurtarışı bilmeyeniniz pek yoktur. Higuita bir kaleci olarak oldukça ilginç bir isimdir. Güçlü eller, hızlı tepkiler, forvet oyuncularına attığı çalımlar, kaleden çıkarak gol aradığı anlar (1990 Dünya Kupası’nda kaleden çıkıp gol ararken topu Roger Milla’ya kaptırıp gol yiyişini hatırlayın.) ve ilginç hareketleri Kolombiyalı kalecinin takma adını neden aldığını ispatlıyor: “Deli”. Redknapp’in vuruşuna yaptığı bu efsane “Akrep Kurtarışı”‘nı hatırlayın.

Grégory Coupet, 2001

Oyunu kazanmamız için zekamızı, kafamızı kullanmamız gerekir. Ünlü Fransız kaleci ise kafasını farklı şekillerde de kullanıyor. Lyon’un Şampiyonlar Ligi’nde etkili olduğu yıllarda kaleyi uzun dönem koruyan Coupet bir Barcelona maçında ters bir geri pasta önce kafasıyla topu nişanlayarak çıkarıyor sonrasında ise Rivaldo’nun vuruşunu inanılmaz bir şekilde çıkarıyor.

Related posts

Bir yanıt yazın