Subscribe Now
Trending News
23 Tem 2024

Blog Post

Fitness Trackerlar Hastalıkları Önceden Bilecek
Wellness

Fitness Trackerlar Hastalıkları Önceden Bilecek 

Gelecekte “Hastalanıyor muyum?” diye sormanıza gerek kalmayacak. Fitness trackerlar işin doğrusunu söyleyebilecek.

Daha burnunuz akmaya başlamadan, fitness tracker’ınız devreye girse ve size hasta olup olmayacağınızı söylese, nefis olmaz mıydı? Bilim kurgu filmlerini andıran bu ihtimal, sandığınızdan çok daha yakın bir zamanda gerçekleşebilir.

Stanford University School of Medicine’da yapılan yeni bir araştırmada, fitness trackerlar’ın, hastalıkları teşhis etmede kullanılabileceği öne sürüldü. Biyosensörler halihazırda kalp ritmini, aktiviteleri, vücut ısısını ve diğer değişkenleri tespit edebilmekte. Bu değerlerdeki anormallikler ise enfeksiyon, enflamasyon ve insülin direnci gibi sağlık sorunlarının belirlenmesinde kullanılabilir.

Söz konusu çalışmada, araştırma ekibi, 60 insanın 2 milyardan fazla ölçümünü toparladı. Ölçümler arasında kandaki oksijen miktarı, kilo, kalp hızı, uyku alışkanlıkları, fiziksel aktiviteler ve kalori harcaması ile laboratuvar test sonuçları da yer almaktaydı.

Bu değerlerin kullanıcılar için anlamlı bir şeyler ifade edebilmesi üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu kesin. Fakat araştırmacılar da boş durmuyorlar ve bu yolda güzel adımlar atıyorlar.

Araştırmada, bazı katılımcıların vücut ısısı ve kalp hızı gibi değerlerinin normalden yüksek olduğu, laboratuvar testleri sonucunda da bu kişilerin kanında enflamasyon seviyesinin daha fazla olduğu belirlenmiş. Söz konusu faktörlerin birleşiminden yola çıkılarak da bu kişilerin enfeksiyon, otoimmun hastalıklar, kalp hastalığı ve kanser gibi rahatsızlıklar açısından daha fazla risk altında oldukları sonucuna varılmış.

Dahası, araştırmacıların geliştirdiği bir algoritma, katılımcıların gündüz kalp hızı ile gece kalp hızı arasındaki farkı gözeterek ve adımlarını hesaplayarak, diyabet ya da prediyabet gibi rahatsızlıklarla sonuçlanabilen insülin direncinin olup olmadığını da belirleyebiliyor.

Araştırmalar henüz emekleme aşamasında. Fakat bilim insanları, bu tip çalışmalar sayesinde ilerleyen zamanlarda fitness trackerlar’ın sağlık açısından daha büyük rol oynamaya başlayacaklarını ve hastalıkları henüz başlangıç aşamasında tespit edebilme fırsatına sahip olabileceklerini belirtiyorlar.

Related posts

Bir yanıt yazın