Subscribe Now
Trending News
04 Ara 2023

Blog Post

Egzersizden Sonra Sıcak Duş mu Yoksa Soğuk Duş mu Daha Sağlıklı?
Wellness

Egzersizden Sonra Sıcak Duş mu Yoksa Soğuk Duş mu Daha Sağlıklı? 

Egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun toparlanması için önce soğuk ardından sıcak suyla banyo yapmalısınız.

Spor sonrası, bazı insanlar tamamen buz gibi bir suyla yıkanmanın vücudu kendine getireceğini düşünür. Ancak, yapılan araştırmalar sonucu böyle bir durumun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Dr. Kristin Maynes, “Bu sorunun kesin olarak evet ya da hayır gibi bir cevabı yok.” diyor. Maynes, “Hepimizin bedeninin farklı olduğunu ve bazı terapilere farklı şekilde tepki verebileceğini hatırlamak zorundayız.” sözlerini ekliyor ve vücudu şok edecek bir sıcaklık yerine, vücudu spor sonrası toparlayacak bir banyoyu (recovery shower) tavsiye ediyor.

Maynes, “Soğuk su lokal olarak kan akışını azaltır, inflamasyonu azaltır, kasları ve eklemleri sertleştirir – böylece ağrı azalır (tıpkı bir yaralanmış bölgeye buz koymak gibi). Bu, çabuk iyileşme için çok önemlidir ve yaralanmanın akut aşamalarında veya bir antrenmandan hemen sonra etkilidir. Vücudun zaman zaman çok acı veren yaralanmanın şiddetini azaltmak için önce soğuk suyla duş almaya başlamamız gerekir.” diyerek soğuk suyla duş almaya başlamamız gerektiğini belirtiyor.

Maynes, “Daha sonra sıcağa geçin. Bu, kemiklerin sağlığını iyileştirmek için tüm inflamatuar hücrelerin, ölü hücrelerin, yara dokusunun birikmesini vb. temizlemek için kas ve eklem iyileşmesini iyileştirecektir. Soğuktan sıcağa çıkmak da potansiyel sertliğe yardımcı olur. Bacak çalıştığınız günün ardından bazen yürüyemediğiniz zaman soğuk bir duş alın. Bu, vücut yapılarının hareketliliğinin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir, böylece sertlik devreye girmez. Bu, bir yaralanmanın subakut ve kronik aşamalarında kullanmak için çok iyidir.”

Maynes, eğer yaralandıysanız, bu yöntemin işe yaramayacağını vurguladı. Konuyla ilgi Kristin Maynes “İlk birkaç gün içinde bir sakatlıktan bir haftaya kadar sıcaklık kullanmak istemezsiniz.” diyor. Bu nedenle böyle zamanlarda bu türden bir duş almayı tercih etmemelisiniz.

Related posts

Bir cevap yazın