Subscribe Now
Trending News
15 Tem 2024

Blog Post

Apple Bu Akşam WWDC 2017’de Neler Tanıtacak?
Teknoloji

Apple Bu Akşam WWDC 2017’de Neler Tanıtacak? 

Apple’ın her sene düzenlediği iki önemli etkinlikten biri olan WWDC 2017 – Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtacağı cihazlar ve bu yıl çıkacak tüm Apple cihazları

WWDC’de beklediğimiz ürünlerden bir diğeri ise artık olmazsa olmaz diyebileceğimiz 4K fırtınasından nasibini alan yeni model bir Apple TV. Daha önce sizlere 2017’de çıkmasını beklediğimiz ürünlerden olduğunu ilettiğimiz Apple TV’nin bu akşam duyurulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Apple daha önce WWDC’de bir iPhone tanıtılmadı. Bugün de böyle bir beklenti yok. Her ne kadar Apple’dan kitlelerin beklentisi hep bir sonraki iPhone olsa da Eylül ayına dek Apple’dan iPhone 8 ile ilgili net bir bilgi gelmesini beklemiyoruz.

Her ne kadar söylentiler Apple’ın bu akşam WWDC 2017’de bahsettiğimiz yeni donanımlarını duyuracağını aktarsa da, markanın 3 yıldır WWDC’de herhangi bir cihaz tanıtmadığını hatırlamakta fayda var. Bu yüzden bugün bu cihazlardan hiçbirini görmeyip yazılım tabanlı yeniliklerle tanışabiliriz. Buna gün akşam AppStore’da bir görünüp kaybolan dosya gezgini diyebileceğimiz “Files-Dosyalar” uygulaması da dahil.

Steve Jobs yaşarken çıkacak ürünlerin gizliliği konusundaki üst düzey çabalar bugün devam ediyor mu bilinmez ama artık teknoloji devinin yeni ürünleriyle ilgili gelişmeleri detaylı bir şekilde önceden öğrenebiliyoruz.

Bugün başlayıp 9’unda sona erecek olan Apple WWDC (Worldwide Developers Conference – Dünya Geliştiriciler Konferansı) markanın gizlediği yeni ürünlere sahne olacak. Ardından Eylül ayında iPhone ve avenesinin tanıtılacağı geleneksel büyük günü bekleyeceğiz.

Bu yıl akıllı telefon dünyasında sadece dokunmatik ekranıyla değil, sezgisel kullanımı ve App Store ekosistemiyle devrim yaratan iPhone’un 10.yılı.

Kullanıcılar Apple’dan bu yıl kendilerini “heyecanlandıracak” yeni bir iPhone’un yanı sıra başka ürünler de bekliyor. İşte 2017’nin ilk yarısının sonuna yaklaştığımız şu günlerde kalan 6 ayda karşılaşmayı beklediğimiz 10 yeni Apple cihazı…

1– iPhone 8

Hiç şüphesiz bu yılın beklenen en önemli cihazı olan iPhone 8, üretim dedikoduları, malzeme yetersizliği spekülasyonları derken 10 yaşına girecek olan iPhone’un şimdiye dek üretilmiş en pahalı modeli olmaya aday. Yeni iPhone modeli için Eylül ayını bekliyoruz.

Tam ekran ön yüz ve AMOLED ekrana gizlenmiş home-ev düğmesinin (dolayısıyla parmak izi tanımanın) yanı sıra dikey yerleştirilmiş gelişmiş bir kameraya sahip olması beklenen iPhone 8’de artırılmış gerçeklikle ilgili geliştirmeler yapılmış.

Henüz Apple iPhone’larda görmediğimiz ama Nokia’dan başlamak üzere Samsung ve bazı başka markalarda gördüğümüz kablosuz şarj özelliği iPhone 8’de karşımıza çıkabilir. Hatta benzerlerinin aksine yüzeye dokunmadan da şarj edilebilmesi mümkün olabilir. Bahsi geçen özellikle cihaz kullanılırken kabloya gerek olmadan şarj etmek mümkün olabiliir.

Şuradaki haberimizde göreceğiniz üzere şimdiye dek üretilmiş en pahalı iPhone olması beklenen ilk 5.8 inçlik iPhone 8’in Amerika satış fiyatı bile yüksek. Ne var ki araştırmalara göre pahalı iPhone daha çok ilgi görebilir.

Aldığımız haberlere bakılırsa iPhone 8 Eylül’de tanıtılsa bile farklı pazarlara önceki modellerde olduğu gibi belirli bir süre zarfında gelmeyebilir. Hatta piyasaya çıktığında her noktada kolaylıkla bulmanız mümkün olmayabilir.

2- Siri Akıllı Hoparlör

Türkiye henüz Amazon Echo ile tanışmadı ancak kuvvetle muhtemel bu yıl kendisini andıran ve çalışma mantığıyla benzeşen yeni bir Apple ürünüyle tanışabiliriz; Siri Akıllı Hoparlör.

Şu sıralar birçok kişinin evinde kullandığı ve yanında taşıdığı Logitech’in Boom veya benzeri markaların mobil Bluetooth hoparlörlerinin içine Siri kaçtığını düşünün(!) İşte Apple’ın rakibi Google’ın Home adındaki ürünü gibi veya başta belirttiğimiz Amazon’un Echo’su gibi sabit akıllı asistan olarak çalışmak üzere evlerimize girebilir.

Apple’ın iPhone ile bizlere tanıştırdığı Siri, bu yıl bitmeden Alâeddin’in sihirli lambası misali taşınabilir hoparlörün içinde karşımıza çıkabilir.

Raporlara ve söylentilere bakılırsa rakiplerinin aksine ekranlı ve hatta yüz tanıma özelliğine sahip olarak gelebilir. Çok değil, hemen önümüzdeki Haziran ayında Siri ablanın ses kalitesi yükselmiş daha yetenekli hoparlör versiyonunu görebiliriz. Amerika’da yılın ikinci yarısında, bizde ise yılın son çeyreğinde veya 2018 ilk çeyreğinde satışta görmemiz mümkün.

3- iPhone 7S ve 7S Plus

10 yıl sonra bu iPhone’u ben de alayım dediniz ve baktınız ki şimdiye dek en pahalı seviyesinde(!) Üzülmeyin 2 ayrı model daha geliyor. Önceki yıllarda olduğu gibi bir önceki modelin gelişmiş hali “S” takısıyla karşımızda olacak.

Elbette iPhone 8 kadar heyecan verici olmayabilir ama daha güçlü ve birkaç yeni özellikle geleceği muhakkak. iPhone 7S ve 7S Plus, 8’den daha ucuz olması ve Eylül’deki tanıtımdan sonra normal olarak piyasalara girebilir.

Apple’ın her yıl yeni iPhone’da işlemci yenilediğini bildiğimizden, bu yıl da 7S ve 7S Plus’ta yeni A11 işlemcisinin kullanılacağını öngörebiliriz. 10 nanometre üretim sınıfından çıkması beklenen ürünler 32GB ile başlayıp 128GB ve 256GB kapasiteyle piyasada olacak.

Şu an için sadece iPhone 7 Plus’ta bulunan 3GB RAM kapasitesinin 7S modellerinin ikisinde de olması ihtimali var ancak kaynaklara bakılırsa bu konuda görüş birliği bulunmuyor.

Ve aslında iPhone için hiçbir zaman RAM miktarı önemli değildir. Zira Apple performanstan ödün vermeyerek kullanıcılarının bu tip özellikleri merak etmesine fırsat vermiyor.

4- Geliştirilmiş yeni MacBook Pro

Apple’ın 2016 yılında tanıttığı yeni Pro modellerindeki Touch Bar yani dokunmatik çubuk ekranı cihaza dinamik bir klavye takımı ve yeni kullanım kolaylıklarını getirmişti.

Elbette sadece Touch Bar değil, aynı zamanda yeni performans artımı sağlayacak özelliklerin de duyurulduğu MacBook Pro’dan önümüzdeki haftalarda yeni bir haber daha bekliyoruz.

Şirkete yakın kaynaklar Microsoft’un yeni dikkat çekici dizüstü serisine karşı 3 yeni modelle Haziran ayında karşımızda olabilir. Yeni MacBook Pro, Intel’in daha hızlı olan Kaby Lake işlemcisine sahip olmanın yanı sıra bir dizi yeni özelliğe sahip olabilir.

Apple’ın bu yıla yetişip yetişmeyeceği meçhul olan bir MacBook Pro modeli daha var. Buna göre Intel ile 2005’ten bu yana işlemci konusunda çalışan ve bu tarihten önce işlemcilerini kendisi üreten Apple, bahsi geçen yeni MacBook Pro’da kendi işlemcisini kullanacak.

5- Daha güçlü MacBook Air

Çıktığı günden bu yana hafif yapısıyla ultra taşınabilir MacBook Air de yeniliklerden nasibini alacak gibi görünüyor. Artık yaşlanmaya başlayan MacBook Air halen güçlü satışlara sahip ve markanın en ucuz dizüstü modeli konumunda.

Neredeyse 7 yıldır tasarımında yeniliğe gidilmeyen MacBook Air’in estetik yenilikten ziyade 2015’te kalan performans değerlerinde yeniliğe ihtiyacı olduğu düşünülürse bu güncelleme Air’e iyi bir nefes aldırabilir.

Apple’ın hafiflik ve incelik timsali bu yıl düşük fiyat etiketli satış gücü avantajını daha güçlü yeni bir işlemciyle artırabilir. Haziran ayında tanışmamız olası modelin dış tasarımında değilse de teknik tasarımında yenilikler olacağı muhakkak.

6- Daha iyi MacBook

Pro ve Air modellerinin dışında bildiğiniz üzere bir de sade “MacBook” var. Yakın zamanda duyurulan MacBook için büyük yenilikler beklemek diğer iki ürüne haksızlık olur ama burada bir güncelleme söz konusu.

Yeni MacBook’lar Microsoft’un “Applevari” ve hatta ondan rol çalan yeni ürünlerine karşı işlemci olarak güçlenecek ve hepimizin ihtiyacı olan bir konuda gelişecek; Pil ömrü!

Windows PC’lere göre kendi işletim sistemine sahip Mac’lerin en önemli avantajlarından birisi olan pil ömrü, yeni MacBook’larda uzatılmış olarak karşımıza çıkabilir.

7- Yeni iMac

Apple’ın gizlemediği, ya önümüzdeki haftalarda ya da Eylül ayında tanışacağımız ürünü ise hepsi bir arada bilgisayar iMac.

Profesyonel kullanıcılar için yeni iMac’lerin 2017’de geleceğini geçtiğimiz Nisan ayında açıklayan Apple lansman tarihi hakkında ser verip sır vermedi ama ihtimaller önümüzdeki ayın daha kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Şirket, iMac’lerin beğenilen tasarımını 2018 yılında baştan aşağı yenilemeyi planladığına göre, bu yıl 21.5 inç ve 27 inç iMac’lerde performans geliştirmeleri olabilir.

Ama burada Microsoft’un daha önce çıkan modellerinin baskısı olduğunu düşünürsek, Apple 2018’de karşımıza çıkacak iMac’leri, Eylül ayındaki büyük etkinlikte şöyle bir gösterebilir.

Önümüzdeki haftalarda tanışabileceğimiz ve 2017 sonuna dek piyasaya girmesi beklenen profesyonel seviyedeki sunucu sınıfı iMac’ler, Digitimes sitesinin belirttiğine göre Intel Xeon E3- 1285 v6 işlemcisi 16 ile 64 GB ECC RAM ve 2 TB NVMe SSD ile gelebilir.

8- Üçüncü nesil Apple Watch

Apple’ın ilk olarak Nisan 2015’te duyurduğu Apple Watch’un ikinci nesliyle Eylül 2016’da yani 18 ay sonra tanışmıştık. Raporlara bakılırsa süreç oturmuş ve kazanç belirginleşmiş olacak ki Apple Watch tıpkı iPhone gibi her yıl yenilenecek.

Yıllık döngüde çıkması planlanan akıllı saat Apple Watch’un üçüncü neslinde söylentiler uçlarda. Zira Apple’ın saatten elde ettiği rekor gelirler sonrası bazı çevrelerde Apple Watch için geliştirmelerin sıra dışı olması bekleniyor.

Söylentilerin en ilginci ise saate SIM kart takılarak direkt 4G özelliğine kavuşması ve telefondan bağımsızlığını ilan etmesi diyebiliriz. Böyle bir gelişme halihazırda kullanıcılar için pil ömrü tartışmalı olan akıllı saatler düşünüldüğünde çok zorlu bir beklenti.

Üstelik pil ömrünün yanı sıra Apple Watch’un 4G bağlantısına olan ihtiyacıyla, saat ekranındaki kullanım oranı düşünüldüğünde böyle bir beklenti daha beklenilmez hale geliyor. Apple’ın saat ile iPhone (ve Apple ekosistemi) arasındaki güçlü bağlantıyı koparmayı düşünmesinin bugün için gerekliliği tartışılır.

Üçüncü nesil Apple Watch’un oyunun kurallarını değiştirebileceği beklenen yeniliği şeker ölçümü olabilir. Buna göre diyabet hastalarının şekerini ölçen ve hatta gerektiğinde onları uyarabilecek olan bir Apple Watch, büyük bir pazara güçlü bir giriş yapabilir.

Yeni saatin ayrıca akıllı kayışlarla gelebileceği de konuşuluyor. Buna göre daha uzun pil ömrü isteyenler için Apple Watch’un pil ömrünü uzatabilen enerji kayışı veya saatinde kamera isteyen birisi için kameraya sahip bir kayış yeni seride karşımıza çıkabilir.

Yeni bir rapora göre Apple ekranda değişikliğe gidebilir. Yeni seride gelişmiş Mikro LED ekrana sahip olabileceği belirtilen saat Apple’ın 2014 yılında satın altığı mikro LED uzmanı LuxVue şirketinin çalışmasını sergileyebileceği bir alan olabilir. Bu beklenti gerçek olursa yeni seri pil ömrü artan ikinci seriden daha da iyi olabilir.

Hatta bazı diğer raporlara göre Apple dikdörtgen saat tasarımından klasik yuvarlak saat tasarımına yakın bir şekle geçiş yapabilir. “Yuvarlatılmış köşelere sahip elektronik cihaz” olarak patent başvurularının yuvarlak saatlere delalet edip etmediğini bu yıl görebiliriz.

9- 4K Apple TV

Apple TV son güncellemeden sonra Türkiye’de de hareketlendi ancak halen kat etmesi gereken uzun bir yol olduğu muhakkak. Apple ekosistemini televizyona aktaran Apple TV’nin 4K modeliyle bu yıl bitmeden tanışabiliriz.

4K Ultra HD özellikleriyle yenilenmesi beklenen ürün tanıtımının Haziran mı yoksa Eylül mü olacağı hakkında net bir bilgi yok. Ancak yeni çağın giriş seviyesi görüntü standardı haline gelen 4K kalitesine geçmesi gerektiği konusunda neredeyse herkes hemfikir.

10- Yeni Mac Mini

Apple TV, büyük ekrana kolayca bağlanabilen bir iPhone veya bir iPad ise, 2014 yılından bu yana yenilenmeyen Mac Mini ise istediğiniz ekrana bağlayabileceğiniz ve MacOS rahatlığını taşınabilir bir kutuda bulabileceğiniz belki de en iyi seçenek.

Apple’ın alt uçtaki masaüstü bilgisayarının ciddi bir güncellemeye ihtiyacı olduğu aşikar modeli Mac Mini, Intel’in yeni Kaby Lake işlemci serisiyle yenilenebilir. Halen üzerinde i5 işlemcili bir modele sahip olan 2014 doğumlu Mac Mini için işlemci, bellek, disk ve bağlanabilirlik alanlarında yeniliğe gidilmesi kaçınılmaz.

 

Related posts

Bir yanıt yazın