Subscribe Now
Trending News
15 Şub 2024

Blog Post

Anksiyete ile Baş Etmenin Yolları
Wellness

Anksiyete ile Baş Etmenin Yolları 

Gittikçe daha fazla insanın başını ağrıtan anksiyete problemden doğal yardımcılarla kurtulmak mümkün.

Anksiyetenin etkileri gün geçtikçe daha fazla insan tarafından tecrübe ediliyor. Bir bozukluk olarak anksiyete, insanlarda kalıcı ya da geçici olarak belirebiliyor. Henüz başına gelmese bile, en yakınındaki sevdiklerin bu sorun ile mücadele ediyor olabilir. Dahası, anksiyete üzerine herkesin konuşabilmeye hazır olduğunu iddia edebilmek de güç.

Her ne kadar anksiyetenin kesin bir çözümü olmasa da, tedavi edilebilmesi için birçok yol bulunuyor. Örneğin, bazı zamanlarda ilaçlar tedavisi ile birleştirilen terapiler, güçlü bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Bunun haricinde ise anksiyete ile mücadele edebilmek için birçok doğal yardımcı bulunuyor. Bu doğal yardımcılardan faydalanılarak anksiyetenin kontrol altına alınması ve kişinin kendini rahatlamış hissetmesi mümkün.

Lavanta

Lavantanın sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri uzun sürelerden beri biliniyor. Anksiyete sorunu bulunan insanların da lavantadan faydalanmaması için hiçbir neden bulunmuyor. Lavantayı kapsüller halinde ya da çay olarak tüketebilirsin.

Yağlar

Okaliptüs, lavanta, yasemin, ylang ylang gibi yağların kombinasyonu ile yaşam alanında sakinleştirici bir etki yaratabilirsin. Hafta sonları ve uykudan önce yatak odanı bu güzel kokularla donat. Ayrıca, işteki stresini yenebilmek için de bu yöntemden faydalanabilirsin.

Doğru beslenme

Folik asit, B12 vitamini, Omega-3 yağ asitleri ve magnezyumun stresin ve anksiyetenin azaltılmasında etkili olduğu biliniyor. Peki bu sayılanlar hangi besinlerde bulunuyor? Kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler, avokado, turunçgiller, tam tahıllılar, yulaf ezmesi ve somon balığı, bu besinler arasında sayılabilir. Anksiyetenin artış gösterdiği dönemlerde bu besinlerden, özellikle de somon balığından faydalanabilirsin. Ayrıca Omega-3 ve B12 vitamini takviyeleri de işe yarayacaktır.

Ayrıca, kafein tüketimini bırakılması gerekiyor. Kafeinin yanı sıra alkol ve işlenmiş şekerlerin de anksiyete üzerinde olumsuz etkiler yarattığı biliniyor. Tatlı krizin tuttuğunda biraz siyah çikolata yemeye ne dersin? Çünkü siyah çikolata depresyona ve anksiyeteye iyi geliyor.

Yoga 

Sana fazlasıyla klişe gelebilir; ama gerçekten de stresle başa çıkabilmenin en iyi yollarından birisi yoga yapmak. Kendini gergin, sinirli ya da panik atağın sınırında hissettiğin zamanlarda yogaya yönelmelisin. Yoga sayesinde hem zihnin hem de bedenin rahatlayacak…

Yoga bana göre değil diyorsan, koşu ya da diğer egzersizlere yönelebilirsin. Dışarıda egzersiz yaparken stresinden arınacak ve endorfin salınımın artacak. Ayrıca, nefes nefese kaldığın zamanlarda zihninin derinlerine inip sorunlarınla boğuşman ve stres altına girmen çok da kolay olmayacak.

Düzenli uyku

Az uyku, daha fazla anksiyete demektir. Uyku düzenine özen gösterir ve her gün yeterli uyku uyuduğundan emin olursan, gün içerisindeki işlerine çok daha verimli bir şekilde eğilir ve stres altına girme durumunda da kalmazsın.

Tüm bunların yanı sıra, kendine bir mola al. Herkesin zor zamanlar geçirebileceğini ve kimsenin senden mükemmel olmanı beklemek gibi bir hakkı olmadığını düşün.

Related posts

Bir cevap yazın