Subscribe Now
Trending News
13 Tem 2024

Blog Post

Yatak Odasında Sesi Açın
Cinsellik & Kadınlar

Yatak Odasında Sesi Açın 

Bitişikteki yatak odasından yükselen sesler sizi çıldırtıyor mu? Duvarı yumruklamak yerine o çifti örnek almanızı tavsiye ediyoruz.

Çoğumuzun hayatından böyle bir çift geçmiştir. İnce duvarlar veya hayli yüksek desibel yüzünden, komşunuzun yatak odasında olup bitenleri naklen dinlersiniz. Ya duvara vurursunuz, ya yastığı kulaklarınıza kapatırsınız ya da tuhaf bir yüzleşme yaşamadan şikâyetinizi iletmenin yollarını ararsınız. İnlemelerini veya çığlıklarını içinde tutmayan, dünyada sadece ikisi varmışçasına kendilerini kaybeden, belki farkında olmadan belki de umursamadıkları için gürültü çıkaran (kim bilir, teşhircilikten zevk alan) çiftlerin sinir bozucu olduğunu kabul ediyoruz. Ama diyoruz ki, aslında onların da bildikleri bir şey var.

Siz yine de evinizdeki ses izolasyonu üzerinde çalışın tabii. Bunu kendi çıkaracağınız seslerin komşularınızı rahatsız etmemesi için de yapın. Çünkü bu konuyu danıştığımız cinsel sağlık uzmanı Dr. Anthony Smith, yüksek desibelli seksin faydaları üzerine eğitici bilgiler paylaştı. Partnerinizin zirveye daha çabuk tırmanmasını istiyorsanız, yataktaki özgüveninizi artırmanın yollarını arıyorsanız, aranızdaki yakınlığı pekiştirmek istiyorsanız, özetle yatak odanızdaki tutkuyu yeniden ateşlemek için içinizdeki sesi dışa vurmak iyi bir yöntem. Bakın Dr. Smith bu konuda neler söylüyor:

“Monotonluk, sürekli yapılan tekrarlar, spontanelikten uzaklaşmak ve öngörülebilir olmak, cinsel heyecanın tabutuna son çiviyi çakan etkenlerdir. O yüzden işin içine biraz risk, heyecan veya tehlike duygusu katan her şey, erotizmi besler. Mekânın, seslerin ve kokunun değiştiği bir cinsel yaşam beyni hazırlıksız yakalar, her şey tahmin edilir olmaktan çıkar, arada yeni bir cinsel gerilim oluşmasını sağlar. Bunlar da libidoyu yükseltir.”

VAHŞİ ÇAĞRI

Uyarıcı etkenleri değiştirerek beyni kandırmak yöntemlerden biri. Kentucky Üniversitesi’nden cinsel sağlık uzmanı Dr. Kristen Mark, bunun yanında sözlü tepkilerin de (inleme, hırıldama, nefes nefese kalma) cinsel hazzı artıracağını söylüyor. Burada yatakta yerli yersiz bağırmak kastedilmiyor. Örneğin belli bir pozisyona geçtiğinizde yaptığı ve size çok zevk veren bir harekette sesli olarak beğeninizi dile getirirseniz, doğru bir hamle yaptığını anlar ve mutlu olur. Ve daha fazlasını yapar. Yapmasını istediğiniz şeyleri direktif verir gibi söylemek, mesela “Tam şurama dilinle yaptığın o titreşimi yine yapsana ya!” demek, olayın büyüsünü biraz bozabilir. Onun yerine derinden bir inilti koyuverseniz, o şeyi yapmasını talep etmeden, daha büyük bir istekle yapmasını sağlamış olursunuz.

Ses çıkarmak benim kumaşımda yok diyorsanız, ormanlarda yaşayan kuzenlerimizden feyz alın. Dişi primatlar çiftleşme çağrısında bulunmak için çeşitli sesler çıkarırlar, bir erkekle çiftleşirken diğer erkekleri de kışkırtmak ve erkekler arası rekabeti harlamak da buna dahil. Sex at Dawn kitabının yazarı Dr. Christopher Ryan, dişiler ses çıkardıklarında erkeklerin buna karşılık olarak boşaldığını da ekliyor. Peki yüksek desibelli bir seks içinizdeki primatı neden çıldırtıyor? Yanıtı Dr. Smith’ten geliyor: “Erkekler kadınlarına zevk verdiklerini duymaktan hoşlanır. Bir erkeğin en temel dürtülerinden biri olan partnerine zevk verme isteğini okşuyor, bir tür ‘kadına sahip olma’ hissi yaratıyor. Ayrıca seks sırasında ‘başarılı mıyım?’ şüphesini ortadan kaldırıyor, böylece iki taraf da o erotik fazda kalmaya devam ediyor.”

“Size savurduğu her bir ‘Ah evet, devam et’ nidasında, cinsel güveniniz artıyor. Ve sizin güveninizin kaynağı olduğunu bilmek, kadına da ekstra bir haz veriyor. Ve bu şekilde onun da özgüveni artıyor, böylece daha önce denemekten çekindiği yeni şeyler yapmak için cesaret buluyor.” İşte gördünüz mü, yine siz kazandınız.

İçinizdeki Tarzan’ı yatak odasında dışarıya vurmak sizin evrimsel kaderiniz. Kadınların yumurtlama döneminde olduğunu dünya aleme duyurmak için çığlık attığını söylemek biraz abartmak olur tabii. Ama 2012 yılında Cleveland State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, penetrasyon sırasında hazzın sözsüz iletişimle ifade edilmesinin, cinsel tatminin bir göstergesi olduğu ortaya kondu. UCLA’dan iletişim uzmanı Dr. Greg Bryant, “Zevk çığlıkları bir çiftin konuştuğu özel bir dil gibidir. Karşılıklı bir etkileşim döngüsü yaratır; bir partner hazzını ne kadar gösterirse, diğer partner o kadar tahrik olur” diyor

KALKAN SINIRLAR HAZZI ARTIRIR

Şu gürültücü komşuları bir arada tutan şey, bu oyunu sesler eşliğinde oynamanın yarattığı birleştirici etki. Harvard Üniversitesi’nden sosyal psikolog Dr. Justin Lehmiller, “İster kullandığınız kelimelerle olsun ister bunları söylerkenki yüksek ses tonunuz, güvendiğiniz bir partnerle aranızdaki tutukluğu kaldıran her türlü yol, seksten aldığınız zevki katlayacaktır” diyor. Öte yandan kendini tutarsanız, yaşadığınız andan koparsınız, libidonuz da düşüşe geçer.

Muhafazakâr toplumlarda yetişen bireyler bu konuda dezavantajlı. Cinsellik tabu olduğu için, yatak odasında kendini sözlü olarak rahatça ve özgürce ifade etmek, zamanla kazanılabilecek bir özellik haline gelebiliyor. O yüzden rahat hissettiğiniz sınırların biraz dışına çıkmaya çalışarak, yatak odasında isteklerinizi açık seçik söylemeyi deneyerek, partnerinizle aranızda bir yakınlık ve güven inşa edebilirsiniz. Aranızdaki bağın kuvvetlenmesi için bu önemli. Olay, ona Ay’ın karanlık yüzünü göstermeye hazır olup olmadığınızda bitiyor.

“Rüyalarımızın ve korkularımız yaşadığı yerde, erotik enerjimiz de yatar. Yani seks yaşamlarımız, sosyal kimliklerimizin karanlık tarafını da yansıtıyor” diyor Dr. Smith.

İşte bu yanımızı birinin yanında ortaya çıkarmak için, ona gerçekten güvenmemiz ve güvende hissetmemiz gerekiyor. Ve gizli cinsel ihtiyaçlarımızı açığa çıkardığımızda, aradaki o duvarları yıkmış oluyoruz. Yani baya önemli bir adım.

Üst kattaki yataktan ritmik duvara çarpma sesleri geldiğinde ne düşünürsünüz? Dr. Smith’e göre ihtimaller şu şekilde: “Ya düşüncesizlerdir ve cinsel yaşamları yalandan bağırıp çağırarak güç gösterisinde bulunmaktan ibarettir. Ya da yatak odasında yaratıcılığa açık olduklarını, farklı rollere veya senaryolara girerek ateşli bir seks yapmaya çalıştıklarını gösterir. Yani büyük ihtimalle sağlıklı, keyifli bir cinsel yaşamları var.”

Kim bilir, belki de komşularını uyutmadıklarını bilmek onları daha çok tahrik ediyordur. Dr. Smith, “Röntgenciliğin tehlikesi cinsel fantezilerini besliyor olabilir, ki bu çok yaygın görülen bir fantezi. Yine de buna cinsel bir sapkınlık diyemeyiz çünkü o sıradan sizden doğrudan bir tepki almıyorlar, hatta duyulup duyulmadıklarından bile emin değillerdir” diyor.

BEYNİNİ SESLERE KAPTIR

Seks hakkında düşünürken içinizden geçirdiğiniz kelimeleri dile getirme fikri bile avuç içlerinizi terletiyor olabilir. Ama unutmayın ki yorganın altında işler değişiyor. Beyniniz bile böyle düşünüyor olmalı ki, sosyal hayatta ayıp karşılanacak şeyler dilimizden kayıp düşüyor. Peki yatağınızdaki kadın açık seçik şeyler söylediğinde ne oluyor? Yanıtımız Dr. Smith’ten geliyor:

“Açık seçik konuşmalar, beyinde görece primitif olan, frontal korteksin kısıtlayıcı rolünden daha az etkilenen merkezi aktive ediyor. Öte yandan bu açık seçik konuşmaların asıl rolü, bizim onlara yüklediğimiz anlamlarla belirleniyor. Her söyleyen ve söylenen için farklı anlamlar ifade ediyor. Temel erotik dürtülerimiz, erotik konuşmalarla gerçekliğe taşındığında beyinde ödül yolları harekete geçiyor. Yani o ‘ayıp’ kelimeleri saçmaya başladığınızda beyniniz alev almaya başlıyor.”

İnlemelerimizin bir başka faydasından daha bahsedelim. Sesli nefes alışverişlerinin meditasyona benzer etkilerini Dr. Smith şöyle anlatıyor: “Seslendirme nabzı ve nefes sıklığını artırır. Bu da otonom sinir sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar, negatif düşünceler gibi kısıtlayıcı faktörlere karşı dikkati dağıtır ve haz duygusunu artıran nörokimyasalların akışını hızlandırır. Ses çıkarma eylemine kendimizi kaptırdığımızda, beynimiz bizi kısıtlayıcı düşüncelere kapılmasını zorlaştıran bir faza geçmiş oluyor. Yani o sırada partnerinizin tatmin olup olmadığını, beceriksizce davranıp davranmadığınızı, erken boşalıp boşalmayacağınızı düşünmeye fırsatınız olmuyor.”

KADINLARI ÖRNEK AL

Yatak odasında sesinizi açmak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Ama bilin ki kadınlar buna sizden daha yatkın. Orgazm olurken sıktığınız dişlerinizden sızan küçük iniltilere karşılık, o sizden daha cömert davranıyor muhtemelen. Çünkü orgazm olurken sesler çıkarmak onların doğalarında var. Ayrıca sesli tepkiler vermek kadınların orgazma ulaşmalarını, hatta zirvede daha uzun süre kalmalarını sağlıyor. Erkeklerin aksine kadınlar orgazm olmadan önce dört farklı cinsel haz safhasından geçiyor. Ve çıkardıkları sesler kadınların bu safhalardan geçmelerini kolaylaştırıyor.

Women’s Health tarafından yapılan bir araştırmada, ankete katılan kadınların yüzde 58’i, erkeklerin yatakta daha fazla ses çıkarmasını istediğini söyledi. Yüzde 64’ünün de yatak odasında sesler ne kadar yüksekse, seksin o kadar iyi olduğunu düşündüğünü ekleyelim.

İçinizdeki sesi dışarıya vurmanızın vakti geldi.

KENDİNİ SERBEST BIRAK

Biliyoruz, söylemesi yapmasından daha kolay. Seks sırasında çıkan sesler sizi coşturmaktan çok sinirinizi bozuyorsa, erotik konuşma sularına kendi istediğiniz tempoda dalın. Dr. Smith, “Erotik konuşmalar konusunda ne kadar deneyimli olup olmadığınıza veya yaklaşımınıza bağlı olarak hamle yapın. Mesela erotik konuşmadan anladığınız, bağırarak ayıp kelimeler sarf etmekse, bunun daha ziyade bir sohbet havasında gerçekleşebileceğini hatırlatmak isterim” diyor. Bu sohbetin alıştırmalarını da yalnızken yapın, örneğin mastürbasyon yaparken. Karşınızda bir kadın olduğunu hayal edin ve içinizden neler söylemek geldiğine bakın ve tutmadan söyleyin. Veya erotik kitaplar alıp, içlerinden bazı pasajları partnerinizle karşılıklı olarak birbirinize okuyun. Ya da partnerinizin vücuduna iltifatlar edin ve süslü cümleler yerine doğrudan hissettirdikleri şekliyle konuşun. Utanıyorsanız veya fazla yoğun geliyorsa, partnerinizin gözlerini bağlayın ve öyle sevişirken deneyin. Seksin eğlenceli bir oyun olduğunu unutmayın, kural dışı yaptığınız her şey eğlence ve keşif hissinizi besler.

Erkekler duygularını ifade etme konusunda genel olarak zorlanırlar. Ama bahsettiğimiz tüm bu faydalarını yatak odanıza yansıtmak istiyorsanız, kendinizi biraz zorlamaya bakın. “Erotik yanınızın sınırlarını keşfetmek, biraz risk almayı ve önyargılarınızı askıya almayı gerektirir. Ancak bu şekilde özgür kalabilirsiniz” diyor. Bu işi doğru yapmak için partnerinizi gözlemleyin. Sizden ne istediğini, daha da önemlisi sizin ne istediğinizi anlamaya çalışın. Zihninizde bu işi çözdükten sonra, kendinizi anın ve zevkin kollarına teslim edin. Bırakın, biraz da komşularınız sizi dinlesin.

Related posts

Bir yanıt yazın