Subscribe Now
Trending News
14 Tem 2024

Blog Post

Vücut Kokusuna Karşı 6 Çözüm
Wellness

Vücut Kokusuna Karşı 6 Çözüm 

Sizi ve çevrenizdekileri rahatsız eden kötü vücut kokusundan korunmak için bu stratejilerden faydalanın.

İşte sizi şaşırtabilecek birkaç bilgi: Vücut kokusu, sadece koltuk altlarından kaynaklanmaz; yağ ve ter bezlerinin olduğu her yerde oluşabilir. Genital bölgeniz, saç deriniz, hatta meme uçlarınız bile buna dahil! Ter ise tek başına kokmaz. İstenmeyen kötü kokular, ciltte doğal olarak bulunan bakterilerin ter ile parçalanması yolu ile oluşur.

Her gün duş almak, kıyafetlerinizi değiştirmek ve deodorant kullanmak, kokulardan kurtulabilmeniz için alabileceğiniz akıllı önlemler. Fakat aşırı terleme sorunu bulunanlar ya da diyabet benzeri hastalığa sahip olanlar, kötü vücut kokusundan o kadar da kolay kurtulamıyor.

Siz de vücudunuzdan yayılan kötü kokulardan şikayetçi olabilirsiniz. Bu soruna karşı alabileceğiniz birçok önlem bulunuyor.

Bu basit tavsiyelere kulak verirseniz, vücut kokusu şikayetinden sıyrılabilirsiniz.

1- Botoks ihtimalini düşünün

Daha az ter, çoğu zaman daha az koku demek. Çünkü bakterilerin kokuya sebebiyet verecek nemli ortamları azalıyor. Eğer güçlü antiperspirantlar denediniz ve her şeye rağmen terleme sorunundan kurtulamadıysanız, botoks tedavisini deneyebilirsiniz. Botoks, avuç içlerine ve koltuk altlarına uygulanıyor, ter bezlerini harekete geçiren kimyasalları geçici olarak bloke ediyor ve 4-12 ay boyunca terlemenizi %87 oranında azaltabiliyor.

2- Beslenmenizi değiştirin

Sarımsak, köri ya da soğan gibi besinlerin nefesinizi nasıl kokuttuğunu bilirsiniz. Fakat aynı koku durumu, vücudunuzda da oluşabilir. Bu besinlerden vazgeçemiyorsanız, dilinize birkaç damla nane yağı damlatın. Bu yöntem sayesinde, vücut kokunuz iyileşebilir.

3- Stresinizi azaltın

Egzersiz yaptığınızda ya da sıcakladığınızda, ter bezleriniz vücut ısınızı düzenlemek adına çalışmaya başlar. Fakat duygusal stres, başka tip bezlerinizi tetikler: Çoğunlukla koltuk altlarında ve kasıkta bulunan apokrin bezlerinizi. Bu bezlerden de süt benzeri bir sıvı salgılanır ve salgılanan sıvı bakteriler ile birleşerek kötü kokuya neden olur. Meditasyon, yoga ya da diğer sakinleştirici pratikler, stresinizi azaltabilir.

4- Nefes alan kıyafetler seçin

Pamuklular, ipekler ve yünlüler, doğal olarak nefes alan yapıdadırlar. Sizi terleten kıyafetlerden ziyade, nefes alabilir kıyafetler tercih etmeniz, vücut kokunuzu azaltabilir.

5- Koltuk altınızı tıraş edin

Bakteriler sıcak, nemli ortamları severler. Koltuk altı bölgesi de hem bakteriler hem de kötü koku için ideal zemin oluşturur. Koltuk altınızı düzenli tıraş etmeniz, koku sorununu aşmanıza yardımcı olur.

6- Bitkilerden faydalanın

Adaçayı tüketimi ya da biberiye yağı, sizi kötü kokulardan koruyabilir. Birçok yemeğe adaçayı ekleyebilirsiniz.

Related posts

Bir yanıt yazın