Subscribe Now
Trending News
16 Tem 2024

Blog Post

Teknolojiyi Daha Çevreci Nasıl Kullanabiliriz?
Teknoloji

Teknolojiyi Daha Çevreci Nasıl Kullanabiliriz? 

İklim değişikliklerin etkilerini hepimiz hissediyoruz ve yaşam alanlarımız son hızla kirleniyor. Dünyada daha sağlıklı yaşam alanlarına sahip olmak istiyorsak temiz üretilen teknolojileri hayatımıza daha fazla kullanmamız gerekiyor. Aslında teknolojiyi kullananların büyük çoğunluğu kullandıkları teknoloji ne olursa olsun onu daha çevreci nasıl kullanacağını pek düşünmezler ama artık bu anlayışın biraz olsun değişmesi ve çevre konusunda daha fazla bilinçli olmak gerekiyor. Artık günümüzde karbon ayak izimizi daha az seviyelere indirmek çok önemli hale geldi.

Teknolojiyi daha çevreci kullanarak küresel ısınmayı nasıl azaltabileceğimizin yollarına bir bakalım:

Yenilenebilir Kaynakları Kullanarak

Teknolojinin daha çevreci kullanımını anlatmadan önce yenilenebilir enerjiyi tanımlamak konuya iyi bir başlangıç olabilir. Yenilenebilir enerji, doğada bulunan kaynaklardan sağlanabilen ve doğa tarafından sürekli olarak devam ettirilebilen enerjiye verilen isimdir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  •  Güneşten sağlanan Güneş Enerjisi
  • Okyanus ve denizlerden sağlanan Dalga Enerjisi
  • Rüzgardan sağlanan Rüzgar Enerjisi
  • Nehirlerden sağlanan Hidrolik Enerji
  • Yeraltı sularından sağlanan Jeotermal Enerji
  • Su ve hidroksitlerden sağlanan Hidrojen Enerjisi
  • Biyolojik atıklardan sağlanan Biyokütler Enerji

Yenilenebilir enerjinin ne olduğu hakkında bir fikir sahibi olduktan sonra teknoloji kullanarak çevreye daha saygılı nasıl olunur konusuna gelirsek;

İş Süreçlerinizi Buluta Taşıyın

Eğer aldığınız hizmetleri buluta taşırsanız kendi kaynak kullanımınızı  azaltarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Mesela uygulama, program ve verilerinizi sanal bir sunucuda tutarak ya da kullandığınız servislere internet ve elektronik cihazlarınız aracılığı ile ulaşarak daha çevreci olabilirsiniz.

Yeşil Veri Merkezlerini Tercih Etmeye Çalışın

Yeşil veri merkezlerinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi cihaz başına tüketilen enerjiyi takip etmeleridir.  Yeşil veri merkezleri daha çok çevre dostu akıllı binaları tercih eder, daha fazla enerji verimliliği sağlaması için de veri merkezlerinde enerji kullanımını nasıl azaltacaklarının yollarını ararlar.

Bu konudaki en önemli standart kısaca LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) olarak tanımlanan uluslar arası yeşil bina sertifikasyon sistemidir. Bu sertifikayı hak edebilmek için veri merkezinin enerji verimliliğine çok dikkat etmesi ve bulunduğu binanın çevreci özellikler içeren türden olmasıdır.

Bu özelliklerde tasarlanan veri merkezlerinde  geri dönüşümlü malzeme kullanıldığı gibi enerji tasarrufu ve karbondioksit emisyonlarında azalma sağlanırken iç ortamlarda hava kalitesini artıracak önlemler alınır. Temiz enerji kaynaklarından enerji sağlanarak tüm personelin çevre bilincine sahip olmasını sağlayacak eğitimler verilir.

Kullanmadığınız Cihazları Ya Kapatın Ya da Uyku Moduna Alın

Kullandığınız cihazlarınızda enerji tasarrufu sağlamak için onları açık bırakmak yerine ya kapatın ya da uyku moduna getirin. Bunu bir alışkanlık haline getirerek çok büyük olmasa bile yıllık bazda düşünüldüğünde bir miktar enerji tasarrufu sağlanmış olursunuz  Örnek vermek gerekirse; gereksiz yanan ışıkları söndürün, seyretmiyorsanız televizyonu kapatın, gereksizse kaloriferi kısın veya kapatın.

Çok Fonksiyonlu Akıllı Cihazlar İle Daha Çevreci Olun

Eğer yeni bir cihaz satın alacaksanız seçiminizi çok fonksiyonlu cihazlar üzerinde yoğunlaştırın. Mesela sadece fotokopi makinesi almak yerine hem yazıcı, hem tarayıcı hem de fotokopi makinesinin aynı cihaz üzerinde olduğu seçimler yapabilirsiniz.

Online Toplantılar İle Seyahatleri Azaltın

Özellikle iş için yaptığınız yurtdışı seyahatleri azaltırsanız karbon ayak izinizi arttırmamış olursunuz. Artık toplantılar çok rahat bir biçimde video konferans olarak Dünyanın her yerinden yapılabiliyor. Böylece zaman, bütçe ve performans kaybını da önlemiş olursunuz.

Kağıda Baskı Yapmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün

Yazıcınıza bir baskı göndermeden önce bu basacağınız kağıda gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Eğer çok gerekmiyorsa kağıda baskı yapmayın. Doküman yönetim programlarını kullanarak kağıtsız dijital çözümlere sahip olabilirsiniz.

Related posts

Bir yanıt yazın