Subscribe Now
Trending News
23 Tem 2024

Blog Post

Sporcular İçin Vazgeçilmez 3 Besin
Wellness

Sporcular İçin Vazgeçilmez 3 Besin 

Spora yeni mi başladınız? Alternatif protein kaynaklarına mı ihtiyacınız var? Bu 3 besin tüm sorunlarınızı bir çırpıda çözecek.

1- Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi, hemen hemen tüm sporcuların vazgeçilmez besinlerinin başında yer alıyor. İlk bakışta yağlı bir besin olduğu için insanların kafasında soru işareti yaratsa da, içerdiği potasyum ve proteinle kaybettiğimiz enerjiyi hızlı bir şekilde geri kazanmamızı sağlıyor. Yaklaşık olarak 2 kaşık fıstık ezmesinin içinde barındırdığı protein miktarı da 8 ve 10 gram arasında değişebiliyor. Ancak fıstık ezmesi tüketirken dikkat etmemiz gereken noktalarda var. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus içinde barındırdığı yağ oranı. Fıstık ezmesi içinde sağlıklı yağlarda barındırsa fazla tüketildiğinde kiloyla ilgili sıkıntılar yaratabilir.

2- Granola

Sporcular için yulafın önemini anlatmamıza gerek yoktur. Ancak yulaf her ne kadar sağlıklı bir besin olsa da tadı yüzünden belirli zamanlarla sıkıntılar çıkartabiliyor. İşte Granola tam bu sırada devreye giriyor. Granolanın temel malzemesi olan yulaf, içerdiği yüksek lif ve proteinler sayesinde vücudun uzun süre tok kalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Granola gün boyu enerjinizi yüksek tutarken fazla yağlarınızdan kurtulmanızı da kolaylaştırıyor. Haftada en az 2 gün granola tüketmenin bağışıklık sistemine iyi geldiği de bilinenler arasında.

3- Badem Sütü

Badem sütü, sadece sporcuların değil tüm sağlıklı bireylerin vazgeçilmez besinlerinden biri. İçinde barındırdığı sağlıklı vitamin ve proteinlerle vücudu tüm gün dengede tutar. Ayrıca kilo, kolesterol ve sindirim problemlerini zamanla en aza indirir. Ancak yine de içinde barındırığı şekerden dolayı dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Related posts

Bir yanıt yazın