Subscribe Now
Trending News
23 Tem 2024

Blog Post

Sahte iPhone Şarj Aletleri Sizi Canınızdan Edebilir!
Teknoloji

Sahte iPhone Şarj Aletleri Sizi Canınızdan Edebilir! 

Bilim insanları, sahte iPhone şarj aletlerinin %99’unun tehlikeli olduğunu keşfetti.

iPhone şarj aletinizi sürekli kaybediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Şarj aletini kaybetmemek için yapılması gerekenlerden haberdar değilseniz, muhtemelen her seferinde yeni bir şarj aleti almak zorunda kalıyorsunuz. Ve her seferinde Apple Store’un yolunu tutup orjinal şarj aleti almadığınızı da tahmin edebiliyoruz.

Fakat bu tercihiniz, pahalıya patlayabilir. Geçtiğimiz pazartesi günü U.K. Trading Standards Organization tarafından yayımlanan global güvenlik raporunda, orijinalinin yerine geçebilen çakma iPhone şarj aletlerinin %99’unun temel güvenlik standartlarına uymadığı duyuruldu.

Mühendisler, potansiyel güvenlik risklerininin aydınlatılabilmesi adına 400 sahte şarj aletini bir dizi temel teste tabi tuttular. Söz konusu şarj aletleri, aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Çin’in de bulunduğu çok sayıda ülkeden geliyordu.

Sonuç olarak, 400 şarj aletinden 3’ü hariç hepsinin yangın çıkarma riski taşıdığı ya da yüksek voltaja maruz kalındığı taktirde elektrik çarpmasına, hatta ölümlere neden yol açabileceği gerçeği ortaya çıktı.

“Sahte iPhone şarj aletlerinden bugüne kadar kim ölmüş?” diyorsan, bir daha düşün: 2013 yılında Tayland’da bir kişi, elinde sahte şarjı prize takılı halde iPhone’unu tutarken ölü bulundu. Araştırmalar sonucunda, şarj aletinin Apple ürünü olmayan kötü bir alet olduğu ortaya çıkmıştı.

Siz siz olun, çakma şarj aletlerinden uzak durun. Ucuza kaçmanızın ya da üşenmenizin bedelini hayatınızla ödeyebilirsiniz.

Related posts

Bir yanıt yazın