Subscribe Now
Trending News
23 Tem 2024

Blog Post

Saç Beyazlamasının Tetiklediği Gizli Sağlık Sorunu
Wellness

Saç Beyazlamasının Tetiklediği Gizli Sağlık Sorunu 

Saçlarını boyatıp boyatmama konusunda ikilem yaşayanları çok daha ciddi bir sorun bekliyor.

Tıpkı Facebook’ta girdiğiniz tartışmalar ya da ödemeniz gereken faturalar gibi, saçlarınızın beyazlaması da kaçınılmaz bir durum. Fakat mesele sadece dış görünümünüz ile ilgili değil: Yaşlanmanın bu yaygın belirtisi, kalbiniz için de tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor olabilir.

Avrupa Kardiyoloji Topluluğu tarafından düzenlenen EuroPrevent 2017’de sunulan bir araştırmada, bilim insanları, bir erkekte beyaz saç ne kadar artarsa, koroner arter hastalık riski de o kadar yükseliyor.  En yaygın kalp hastalığı olarak bilinen koroner arter hastalığı, kalbe giden arterlerin daralması ve plak oluşumuna bağlı olarak sertleşmesi olarak tanımlanıyor. Beyaz saç-kalp hastalığı

Çalışmaya göre, saç beyazlaması değerleri yüksek olan (beyaz saçların eski saç rengine olan oranının yüksek olması) erkeklerde koroner arter hastalığı bulunma ihtimali %31 daha yüksek. Dahası, halihazırda koroner arter hastalığı bulunan kişilerin, hastalığı barındırmayan kişilere oranla daha fazla beyaz saça sahip oldukları da gözlemlenmiş.

Okuduklarınız her ne kadar bir oran korelasyonu gibi görünse de, ortada hem saç beyazlamasını hem de kalbin zorlanmasını mümkün kılan fizyolojik bir mekanizma olabilir.

Tüm bunlardan yola çıkarak, saçı beyazlayan her erkeğin kalp sorunları ile karşı karşıya kaldığı gibi bir sonuca elbette varılamaz. Fakat Kahire Üniversitesi’nden Kardiyolog Dr. Irini Samuel, yaşlanmanın, önlenemez koroner risk faktörü olduğunun altını çiziyor ve saç beyazlaması gibi dermatolojik belirtilerin de riskin yükseldiğini gösterebileceğini belirtiyor.

Samuel, aradaki ilişkinin bir hayli yaygın olduğunun kesinleştirilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu da ekliyor. Eğer saç beyazlaması ile kalp rahatsızlığı arasındaki ilişki bu denli yaygınsa, yapılan bu çalışma doktorlara tedavi sürecinde erken müdahale şansı tanıyabilir.

Saçlarınız beyazlamaya başladıysa, yapabileceğiniz en iyi şey düzenli olarak kontrollere gitmek olacak.

Related posts

Bir yanıt yazın