Subscribe Now
Trending News
23 Tem 2024

Blog Post

PES Bu Kez FIFA’yı Devirir mi?
Video

PES Bu Kez FIFA’yı Devirir mi? 

2017’de sunduklarıyla iddiasını artıran PES, bu yıl kral olma potansiyeline sahip. Nedenlerini masaya yatırdık.

Günlük hayatta futbola dair olan biteni deli gibi takip etmesek bile arkadaşlarımız ile konsolların başına geçip bu iki oyundan birini açtığımız zaman bir futbol manyağına dönüşüyoruz. PES ve FIFA‘dan bahsediyoruz elbette. Messi ve Ronaldo arasındaki rekabet gibi FIFA ve Pro Evolution Soccer arasında da ezelden beri bir rekabet söz konusu. Peki, bu yıl durum ne olacak?

FIFA her zaman bu kadar iyi değildi, ancak bir standart tutturduğunu gözardı edemeyiz. FIFA 17 ile bugüne kadarki en büyük lansmanını gerçekleştirdi ve satış rekorları kırdı. PES ise asla FIFA kadar satmadı, bunu Konami de çok iyi biliyor. Ancak her an bir şeyler değişebilir zira PES 2018 bize gerçekten çok şey vadediyor. Ve bunlar FIFA’yı alt edebilecek türden şeyler!

İşte “PES bu yıl FIFA’yı neden geçebilir? sorusuna muhtelif cevaplar.

Messi’den Volkan Demirel’e kadar her oyuncu daha gerçekçi

Konami, PES için bu gerçekçilik çalışmalarını yıllardır yaparken FIFA daha yeni Ronaldo veya Raheem Sterling gibi oyuncuların gerçek zamanlı görüntülerini oyuna aktarmaya başladı. Bu elbette FIFA severler için güzel bir şey ve gelecek oyunlarda daha çok yaygınlaşacaktır. PES 2017’de bu görsel farkı çok net görmemiştik. Üç yıllık bir geliştirme sürecinin sonunda çok ciddi adım atacakları bir gerçek. Bundan daha önemlisi, PES’in oyuncuları kontrol ederken hissettirdikleri… Messi durdurulamaz bir makine, Coutinho hızlı koşularıyla saha çizgisinin dibinden topu içeriye doğru rahatça yolluyor ve Bale enerjisi tükenmeyen bir santral gibi… Kısacası PES’te her oyuncunun farkını ve neler yapabileceğini hissediyoruz.

Usain Bolt futbolcu mu oluyor?

EA’nin FIFA 17’deki başarısını sağlayan en önemli şeylerden birisi de hikaye moduydu, bu FIFA 18’de de devam edecek. EA futbola dair gerçekçi şeyleri eklemeye çalışıyor. “Bakın, bütün lisansları elde edemeyiz, televizyon yapımlarını, yayınlarını FIFA gibi kullanamayız. O yüzden biraz eğlenelim” şeklinde bir açıklama yapan Konami daha çok eğlence odaklı ve farklı özellikleri oyununa yerleştirmek istiyor. Örneğin Usain Bolt’u bir sonraki PES’te oyuncu olarak görebiliriz. Bolt kendini büyük bir futbol hayranı olarak tanımlıyor, atletik yapısı ve koşulardaki performansıyla oyunda sırıtmayacaktır.

Gelenekleri terk edip yeniliğe yönelmek

PES 2018’in maç motoru ciddi anlamda gelişti

PES 2018’de doğru yapılmaya çalışılan şeylerden biri de sunum. Eski oyun arayüzünün gitmesi ve bunun yerine daha tanıdık ve modern bir arayüzün yerleştirilmesi de oldukça önemliydi. Ayrıca takımlardaki oyuncular daha gerçekçi arayüz görsellerine sahip olacak. FIFA bütün lisanslara sahipken bu konuda eli kolu bağlı olan Konami’nin en azından oyuncuların tepkilerine bir şekilde karşı tepki vermesi bile çabaladıklarının göstergesi.

Bütün bu görünüm ve arayüzlerin ardından asıl oyunun tadını aldığımız yere geldik: Oynanış. PES 2018’in yapımı sırasında bir şeylerin farkına varan Konami, oynanış konusuna da el atmış görünüyor. Taktiksel özgürlükler, yeni oyun modları ve önceki özelliklerin iyileştirilmesi de PES 2018’i bir adım daha ileriye taşıyor.

Çoklu oyuncu modunda 11’e 11’lik maçlar düzenleyebilir, 3’e 3’lük küçük oyunlar hazırlayabilir ya da FIFA Ultimate Team‘de olduğu gibi kendi takımlarınızı kurabilirsiniz.

Ultimate Team yerine MyClub

Size PES 2018’in muhteşem olacağını söylemiyoruz. MyClub’ın FIFA Ultimate’e rakip olabilmesi için üzerinde daha çok çalışılması gerekiyor. FIFA,Xbox‘a yakın davranarak bazı ayrıcalıklar sunuyor, Konami ise bunu PlayStation ve PC’de yapıyordu. Şimdi her iki taraf da bu tarz oyunlardan ayrılmış durumda ve herkese eşit mesafede durmaya çalışıyorlar. PES 2018 ve FIFA 18’in savaşı ise aynı anda Nintendo Switch üzerinden devam edecek, hatırlatalım.

Yeni animasyonlar, top ve oyuncu üzerinde tam kontrol, yeni modlar, eğlenceli yeni eklentiler ve yeni sunumu PES’in FIFA için kolay lokma olmayacağının göstergeleri. Konami’nin Barcelona ile partnerliğinden sonra FIFA’nın Real Madrid ile partnerlik yapması her iki tarafın da birbirinin farkında olduğunu gösteriyor.

Bu yıl kendi efsanesini yaratma hazırlığında olan PES hakkındaki tüm bu öngörülerimizi kabul etmeyenler olacaktır. Ancak şimdiye kadarki en iyi futbol oyunlarıyla karşılaşacağımız konusunda eminiz herkes hemfikirdir!

Related posts

Bir yanıt yazın