Subscribe Now
Trending News
15 Şub 2024

Blog Post

Mutlu Olmak Beyninizi Nasıl Etkiliyor?
Wellness

Mutlu Olmak Beyninizi Nasıl Etkiliyor? 

Mutluluğun beyin fonksiyonlarınızı etkilediğini biliyor muydunuz?

Mutlu bir gününüzdeyken, işlerini daha verimli bir şekilde yaptığının farkında mısınız? Aynı şekilde, ufak sorunları da kafanıza daha az takarsınız. Örneğin fitness salonunda birisi size hafifçe çarparsa, bunu umursamadan yolunuza devam edersiniz.

Tüm bu pozitif atmosfer, hayal gücünüzden ibaret değil. Psychology Today’da yer alan yeni bir araştırma, mutluluğun sadece bir duygu olmaktan çok daha ötesi olduğunu gösteriyor. Söz konusu çalışmaya göre mutluluk, bilgiyi değerlendirme şeklinden odaklanmanıza, hatta algılarınıza kadar birçok şeyi etkiliyor.

Ruh hali ve dikkat üzerine gerçekleştirilmiş 1.000’den fazla çalışmanın değerlendirildiği araştırmada, mutluluğun hayal gücünü arttırdığı ve kişiyi daha az analitik düşünmeye yönlendirdiği belirtiliyor. Ayrıca, karşılaştığınız meseleye bağlı olarak hem iç dünyanıza hem de dış dünyanıza dair mental esneklik kazandırdığının altı çiziliyor. Mutsuz olduğunuz zamanlarda dış dünyadan kendinizi soyutlayıp aklınızın olumsuz düşüncelerle dolup taştığını düşünürseniz, araştırmanın bulgularının hiç de mantıksız gelmediğini anlayabilirsiniz.

Beyin zarındaki bazı bölgeler içsel düşüncelere odaklanırken, bazı bölgeler de dış uyaranlara odaklı. Çalışmaya göre, pozitif ruh haline sahipken zorlu bir sorunla karşılaştığınızda, beyniniz, beyin zarınızın hangi kısmını kullanabileceğini seçme fırsatı yakalıyor. İyi bir moddaysanız, soruna bulunabilecek en iyi çözümü yaratma şansınız artıyor.

Zor zamanlar geçiriyor olsanız bile, mutluluğun gücüne inanmanız ve işin pozitif kısmına odaklanmanız gerek. Bunu yaparsanız, zorlukları kolaylıkla nasıl aştığınızı göreceksiniz!

Related posts

Bir cevap yazın