Subscribe Now
Trending News
26 May 2024

Blog Post

Masaj Yaptırmanın 8 Faydası
Wellness

Masaj Yaptırmanın 8 Faydası 

Harika hissettirdiği ortada. Fakat faydaları kesinlikle bununla sınırlı değil.

Boynunuz tutulduğu zaman masaj yaptırmanın size nasıl iyi geldiğini iyi bilirsiniz. Masajın bu rahatlatıcı etkisine şaşmamak gerek. Fakat masaj yaptırmanın sağladığı faydalar bununla da sınırlı değil. İşte masaj yaptırınca vücudunuzun gördüğü 8 fayda:

1- Tuvalete çıkmanız kolaylaşır

Bir türlü tuvaletinizi yapamıyor musunuz? International Journal of Nursing Studies’de yer alan bir araştırmaya göre, masaj sayesinde kabızlık sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Araştırmacılar, kabızlık sorunu çeken 60 kişiyi iki ayrı gruba böldüler. Birinci gruba laksatif ilaç ile birlikte karın masajı uygulandı. İkinci gruba ise sadece laksatif verildi. 8 haftanın sonunda, masaj yaptıran gruptaki kişilerin gastrointestinal semptomlarında ve karın ağrılarında meydana gelen azalmanın, sadece laksatif kullanan gruba kıyasla daha fazla olduğu ortaya çıktı. Üstelik, masaj grubundaki insanların tuvalete çıkma sıklığında da artış yaşanmıştı.

2- Hastalıklarla savaşır

Masajın iyi hissettirici etkileri, vücudunuzun daha derin yerlerinde de hissedilebilir. Zira Cedars-Sinai Medical Center tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İsveç masajı yaptıran kişilerin bağışıklık sistemlerinin verdikleri tepkilerde, masaj seansının ardından değişimler oluştuğu ortaya çıktı.

Daha spesifik konuşacak olursak, masaj yaptıran kişilerin lenfosit (enfeksiyonlarla savaşan akyuvar hücreleri) miktarı yükseliyordu.

3- Bel ağrısını hafifletir

Kronik bel ağrısının tedavisi zordur. Ağrının geçirilmesi için ağrı kesici kullanımı da çözüm olmaz. Masaj ise kronik bel ağrısı çeken kişilerin ilaç kullanmaksızın iyileşmeleri için iyi ve hızlı sonuç veren bir yoldur. Pain Medicine’da yayımlanan bir çalışmaya göre, alınan 10 masaj seansının ardından, kronik bel ağrısı çeken her 2 kişiden 1’inde önemli iyileşmeler meydana geldi. Elde edilen faydanın uzun süreli olduğunu da ekleyelim: 12 haftalık masaj terapisinin ardından bel ağrısında düzelme meydana gelen her 4 kişiden 3’ü, 24. haftanın sonunda dahi bu faydaları görmeye devam ediyorlardı.

4- Rahat bir uyku çektirir

Bel ağrısı çeken kişilerde uyku sorunları görülmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Uyku probleminin çözülmesi için masaj elbette yardımcı olabilir.

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından, kronik bel ağrısı şikayeti bulunan 30 yetişkin üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 5 hafta boyunca haftanın 2 günü masaj terapisi alan kişilerin uyku rahatsızlıklarında ciddi düzelmeler meydana geliyordu. Yani, bu kişilerin uyku ortasında uyanma ya da uykuya dalma şikayetlerinde azalma olmuştu.

5- Egzersiz sonrası ağrıları azaltır

Yoğun bir egzersizin ardından kaslarınızda ağrı oluşuyorsa, sorunun çözümü masajda saklı olabilir. Journal of Strength and Conditioning Research’te yer alan bir çalışmaya göre, etkilenen kasa uygulanan 10 dakikalık masajın ardından, kas ağrısı yoğunluğunda azalma meydana geliyordu.

Antrenman sonrasında masaj yaptırma şansınız yoksa, hareket etmek de işe yarayacaktır. Antrenmanın ardından aktif dinlenme -shoulder shrug gibi- uygulayan kişilerin kas ağrılarında da en az masajda olduğu kadar azalma oluştuğu belirtiliyor.

6- Modunuzu düzeltir

Size öyle geliyor değil. Masaj sonrasında kendinizi gerçekten de daha iyi hissediyorsunuz. Hatta bu fayda, depresyondaki kişiler için de geçerli.

Tayvan’da gerçekleştirilen ve 17 çalışmanın analiz edildiği bir araştırmanın sonuçlarına göre, masaj sayesinde depresyon semptomlarında ciddi miktarda azalma yaşanıyor.

7- Anksiyeteyi azaltır

Emory Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yaygın anksiyete bozukluğu bulunan kişiler, masaj terapisinden faydalanabilir. 6 haftalık İsveç masajı terapisinin ardından, yaygın anksiyete bozukluğu çeken kişilerin Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği değerlerinde önemli miktarda azalma meydana geldiği sonucuna varıldı.

8- Tansiyonu düşürür

Masajın ardından sadece rahatlamış hissetmezsiniz. İran’da yapılan bir araştırmaya göre, masaj seansının ardından tansiyon değerleriniz de düşebilir.

Prehipertansiyon hastası kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, haftada 3 kez 10-15 dakika İsveç masajı terapisi görenlerin sistolik kan basıncı değerlerinde, terapilerin ardından 12 mm Hp azalma meydana geldiği sonucuna varılmış. Tansiyon değerlerindeki bu düşüşün ise 72 saat boyunca devam ettiği belirlenmiş.

Related posts

Bir cevap yazın