Subscribe Now
Trending News
16 Tem 2024

Blog Post

iPhone X: Bu Fiyata, Bu Özellikler Değer mi?
Teknoloji

iPhone X: Bu Fiyata, Bu Özellikler Değer mi? 

Apple’ın piyasaya süreceği iPhone X’in özellikleri neler? Bu yeni model ne gibi farklılıklar getirecek? Tüm sorularının cevabı burada!

Steve Jobs 10 yıl önce tüm dünyayı değiştirecek ilk iPhone’u tanıtmıştı. 10 yıl sonra Apple, bizi geleceğe taşıyacak yeni cihazı iPhone X’i (iPhone On olarak okunuyor) dünyaya sundu. Uzun zamandır beklenen, tamamen ekrandan oluşan “ön ekran” özelliği ilk göze çarpan yeniliklerden olsa da iPhone X’in getirdiği diğer yeniliklerle de yeni çağın telefonu olacağı aşikar.

iPhone X, daha önceki iPhone modellerinden tasarım olarak ciddi şekilde ayrılıyor. Home tuşunun atılmasıyla birlikte ön panel, üstte hoparlörün ve sensörlerin olduğu çentik dışında, tamamen ekrandan oluşuyor. Bunun yanında cam arka panel ve çelik çerçeveye de sahip. Apple, cam haricinde bir de güçlendirici katman kullandıklarını ve bunun “en sağlam akıllı telefon” olduğunu belirtiyor.

5,8″ OLED ekran inanılmaz bir görüntü kalitesi sunuyor. Apple bu yeni teknolojiye Super Retina adını verdi. OLED ekranın gelmesiyle birlikte daha net renkler ve daha temiz görüntüler de iPhone X’in standartları haline geldi.

Parmak izi teknolojisi yerine yüz tarama teknolojisi

Home tuşunun gitmesiyle birlikte parmak hareketleriyle kontrol edilecek olan iPhone X’lerde güvenlik için eski parmak izi teknolojisi yerine yüz tarama teknolojisi getirildi. Derinlik algılayan ön kamera ile iPhone X yüzünüzü tarayacak ve cihazı açacak. Derinlik algılaması, yüzünüzü iki boyutlu değil, üç boyutlu olarak algılayabildiği için cihaz yüzünüzü her açıdan tanıyabilecek. Fotoğrafınız ile yüzünüz arasındaki farkı da bu üç boyutlu algılama özelliği ile ayırt edecek. Bu teknoloji sayesinde iPhone X diğer tüm Apple iPhone’lardan daha güvenli bir hale geldi. FaceID adı verilen bu teknolojinin bir diğer özelliği ise sizi her şekilde tanıması. “Gözlük taksanız da, şapka taksanız da FaceID sizi tanımaya devam edecek” diyor Phil Schiller.

FaceID sadece güvenlik için değil aynı zamanda eğlence için de kullanılacak. iPhone X’lere gelen Animoji özelliği ile emojileri yüzünüzle kontrol edebileceksiniz.

Selfie’ciler yaşadı

Arkada dikey olarak yerleştirilmiş çift kamera 12 MP ve f/1.8 ile f/2.4 diyaframa sahip. İki kamera da Optik Görüntü Sabitleyici ile donatılmış ve kameraların ortasında quad-LED TrueTone flaş bulunuyor. Ayrıca ön kamera TrueDepthözelliği sayesinde portre modu çekimlere olanak sağlayacak şekilde hazırlandı. Bu sayede iPhone X’lerin ön kamerasıyla da alan derinliğine sahip selfie’ler çekebileceksiniz.

iPhone X, iPhone 8 serisinde olduğu gibi kablosuz şarj özelliğine sahip. Qi Kablosuz Şarj özelliğine sahip olan iPhone X’inizi üçüncü parti kablosuz şarj cihazları ile de kullanabileceksiniz. Buna ek olarak iPhone X’lerin pil ömrü iPhone 7’lerden iki saat daha fazla. Bu kadar dolu bir telefonun daha uzun pil ömrüne sahip olması da takdir edilmesi gereken bir özellik.

Apple iPhone X’in fiyatı $999’dan başlıyor

iPhone X sadece ekrana baktığımız bir telefon değil, ekranın da ötesini göreceğimiz bir dünyanın penceresi olacak bizler için.

A11 bionik çip ile güçlendirilmiş iPhone X, önceki iPhone’lardan çok daha güçlü. Ancak A11 çipin tek özelliği güçlü olmak değil. Bu çip sayesinde artırılmış gerçekliğin yoğun kullanılacağı bir döneme de adım atıyoruz. iPhone X sadece ekrana baktığımız bir telefon değil, ekranın da ötesini göreceğimiz bir dünyanın penceresi olacak bizler için.

iPhone X’lerin Türkiye satış fiyatı henüz belli değil, ABD satış fiyatı ise 999$’dan başlayacak. iPhone X ön sipariş tarihi 27 Ekim olarak duyuruldu. Piyasaya çıkış tarihi ise 3 Kasım olacak. 

iPhone X’in Türkiye’de ne zaman piyasaya çıkacağı henüz bilinmiyor ancak kesinlikle beklemeye değer bir telefon olduğu aşikar.

Teknik özellikleri

Renk: Gümüş ve uzay grisi

Kapasite: 64 GB ve 256 GB

Ağırlık: 174 gram

Ekran: 5,8” Super Retina HD ekran

Su ve toz dayanıklılığı: IP67

Çip: 64-Bit A11 Bionik Çip

Kamera: 12 MP f/1.8 ve f/2.4 arka kamera

Video kayıt: 60 fps’ye kadar 4K video kayıt / Optik Görüntü Sabitleyici / 240 fps’ye kadar 1080p yavaş çekim özelliği

Ön kamera: 7MP f/2.2 ön kamera, Portre Modu

FaceID: TrueDepth kamera sistemi ile yüz tarama özelliği

Pil ömrü: iPhone 7’lerden 2 saat daha uzun

Kablosuz şarj: Var (Qi Kablosuz Şarj)

 

Related posts

Bir yanıt yazın