Subscribe Now
Trending News
17 Haz 2024

Blog Post

Facebook Beynimize Bağlanmak İstiyor
Teknoloji

Facebook Beynimize Bağlanmak İstiyor 

“Beyin-Bilgisayar Arayüzleri” geleceğe yön verebilir.

Facebook tarafından her yıl düzenlenen F8 geliştirici konferansında, geleceğe yön vermesi beklenen plan ve projeler yer alıyor. Bu yıl ise konferansa damgasını vuran proje, Building 8 araştırma grubundan geldi: Araştırmacılar, insanların beyinleriyle yazı yazmasını mümkün kılmayı hedefliyorlar. Üstelik bu teknoloji sayesinde, kullanıcılar bu işi  insan kapasitesinin üzerinde bir hızla gerçekleştirebilecekler.

The Verge’de yer alan makaleye göre, DARPA eski direktörü ve Building 8 grubunun lideri Regina Dugan, projenin hedefinin, evet-hayır beyin tıklaması kadar basit bir şey yaratmak olduğunu söylüyor. Yani hedef, teknoloji ile girdiğimiz ilişkiyi tepeden tırnağa dönüştürmek.

Aslına bakarsanız, bu proje bize biraz tanıdık geliyor. Zira, Stanford Üniversitesi tarafından benzer bir teknoloji geliştirilmiş ve bu sayede, felçli insanların, ellerini kullanmaksızın iletişim kurabilmeleri mümkün kılınmıştı. Ancak söz konusu teknolojinin kullanımı beyne yerleştirilen bir implant ile mümkün. Building 8 ekibinin hedefi ise bu işi implant olmaksızın gerçekleştirmek. Başlangıç noktası için en iyi seçeneğin optik imgeleme olduğu belirtiliyor.

Tercüme edilecek olursa, beyin ile iletişimin kurulmasının şapka benzeri bir cihaz ile gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Yani, beyninize kimsenin bir şeyler gömeceği yok. Ancak, bu işin gerçekleştirilebilmesi için uzun yıllar var gibi duruyor.

Related posts

Bir yanıt yazın