Subscribe Now
Trending News
21 Tem 2024

Blog Post

Depresyon Kalbinize Nasıl Zarar Veriyor?
Wellness

Depresyon Kalbinize Nasıl Zarar Veriyor? 

Depresyonun kalbinizi etkilemediğini zannetmeyin. İşler sandığınızdan çok daha acımasız olabilir.

Kolesterol seviyeniz iyi durumda olabilir. Vücut ağırlığınız da öyle. Fakat yine de kalp hastalıkları riski ile yüz yüze olabilirsiniz. Çünkü Atherosclerosis’te yer alan yeni bir araştırmaya göre, depresyon, kalbiniz için en az obezite ya da yüksek kolesterol kadar zararlı.

Yaşları 45 ila 74 arasında değişen 3.500 erkeğin 10 yıl boyunca gözlemlendiği araştırmada, kalp hastalıklarına yol açan depresyon, yüksek kolesterol seviyesi, obezite, yüksek tansiyon, sigara bağımlılığı ve diyabet gibi faktörler incelendi.

Elde edilen sonuçlara göre, mental sağlığın da en az fiziksel sağlık kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Kardiyovasküler rahatsızlıklara bağlı gerçekleşen ölüm vakalarının %15’inin depresyondan kaynaklandığını ve depresyonun, olası risk faktörleri arasında hiç de geri sıralarda bulunmadığını, hatta yüksek kolesterol ile eşit seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Obezite ve diyabet %10’luk bir dilimi paylaşırken, sigara bağımlılığı da %17 ile üst sıralarda yer alıyordu. Ölüme yol açan diğer etkenlerden yüksek tansiyonun payı ise %30 olarak ölçüldü.

Her ne kadar bu çalışma bir neden-sonuç ilişkisinden ziyade karşılıklı ilişkiyi gösteriyor olsa da,  çalışmanın yazarlarından Karl-Heinz Ladwig, depresyonun direkt olarak kardiyovasküler hastalıklara neden olduğu konusunda ufak şüphelerin bulunduğunu belirtiyor.

American Heart Association verilerine göre ise, depresyondaki kişiler, hayatlarında özellikle de egzersiz ve beslenme açısından daha sağlıksız seçimler yapıyorlar. Bunun yanı sıra, bu kişilerde kortizol seviyesi yükseliyor. Stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunda yaşanan yükselmenin de kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bilinmekte.

Related posts

Bir yanıt yazın