Subscribe Now
Trending News
29 May 2024

Blog Post

Bütün Gece Oyun Oynadığınızda Ne Olur?
Wellness

Bütün Gece Oyun Oynadığınızda Ne Olur? 

Bilime göre, konsol oyunları zarardan çok yarar sağlıyor.

Tuşlar aracılığı ile eğlenmek mümkün olduğundan bu yana, video oyunlarının beyni tembelleştirdiğine dair tartışmalar da yapılageliyor. Call of Duty ya da Grand Theft Auto gibi sert oyunlar gri maddenin olumsuz etkilenmesine yol açıyor ve bizleri kana susamış canilere dönüştürüyor.

Gerçekler böyle midir bilinmez; fakat tartışma devam ediyor. Frontiers in Psychology’de yayımlanan yeni bir araştırma ise şiddet içerikli video oyunlarının takıntılı bir şekilde oynanmasının, uzun vadede insanlarla kurduğumuz empati miktarını azaltmadığını öne sürüyor.

Peki ya video oyunları vücudumuzda kısa vadede nelere yol açıyor? Biraz bu konuya eğilelim.

  • Görüşte fitlik

Ebeveynlerinizin dediklerini unutun. Video oyunları, göz sağlığınız için faydalı olabilir. Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, haftada 5 saat birinci şahıs nişancı (first person shooter ya da kısa adıyla FPS) oyunları oynayan kişiler oyun oynamayan kişilerle kıyaslandıklarında, görme kabiliyetleri (örneğin detayları fark edebilmek gibi) daha iyi oluyor. Yani, bir sonraki sisli havada Call of Duty‘ye teşekkür edebilirsiniz.

  • Tek taşla üç kuş

Vision Research‘e göre, eğer düzenli olarak oyun oynuyor ve haftada 5 saatlik süreyi geçmiyorsanız, beyinde dikkat ile alakalı paryetal lob, frontal lob ve anterior singulat gibi alanlar daha verimli çalışmaya başlıyor.

  • Doğru zamanlama

Oyunların faydalarını görebilmek için, meseleye şaraba nasıl bakıyorsak, öyle bakmalıyız: Doğru zamanda doğru miktar. Yani, uykudan hemen önce olmamak kaydıyla her gün bir kadeh Grand Theft Auto (bir kadehi günde 40 dakika oluyor) alabilirsiniz.

  • Depresyonla savaş

Candy Crush Saga gibi basit oyunların yarım saat oynanması bile depresyon ve anksiyete konusunda önemli faydalar yaratabiliyor.

Related posts

Bir cevap yazın