Subscribe Now
Trending News
24 Eyl 2023

Blog Post

Bekle Bizi Uzay
Teknoloji

Bekle Bizi Uzay 

Uzaya asansörle gitmek fikri ilk kez ortaya atılmıyor. Ancak daha önceleri ortaya çıkan bu hayalin gerçeğe dönüşecek olması fikri herkesi heyecanlandırdı. Japon inşaat şirketi Obayashi, bir uzay asansörü projeleri olduğunu açıkladı. 2025 de yapımına başlanılacak olan tesisin 2050 yılında tamamlanması planlanıyor.

7 buçuk günde 36 bin km deki merkeze ulaşılabilecek

Obayashi’nin uzay asansörü planı, yeryüzünden 36 bin km yükseklikte bir uzay istasyonu kurmak ve asansör hatlarını da bu istasyon üzerinden organize etmek üzerine dayalı. Saatte 200 km hızla yükselmesi düşünülen asansör ile, 7 buçuk günde 36 bin km deki merkeze ulaşılabilecek.

Dünya üzerine inşa edilecek tarafı 400 m çapında olacak. 100 tonluk taşıma kapasitesiyle inşa edilmesi planlanan asansörde 96.000 km’lik karbon nanotüp kablo kullanılacak. 12.500 ton karşı ağırlığa dayanacak kabloların 150 giga pascal gerilme direncine sahip olacak şekilde üretilmesi planlanıyor.

Mevcut teknoloji seviyeleri henüz projeyi gerçekleştirmek için yeterli olmasa da şirket, 2050 yılına kadar uzay asansörünü tamamlayacak teknolojiye ulaşacaklarından emin. Daha önce önemli projeleri başarıyla tamamlamış inşaat firması Obayashi, Sydney’deki devasa ‘Avustralya Stadyumu’ ve Dubai’deki 75 km’lik sürücüsüz raylı ulaşım projesine imza atmıştı.

Related posts

Bir cevap yazın