Subscribe Now
Trending News
20 Mar 2023

Blog Post

Bakımlı Adam Bunları Yapmaz
Wellness

Bakımlı Adam Bunları Yapmaz 

Kronikleşen yanlışlarınız size kıl dönmesi, vahşi sakallar ve olduğundan daha yaşlı bir cilt olarak geri döner. Bizi dinleyin, doğru yola girin.

1/ Saçını doğru yıkamıyorsun

Saçı her gün yıkamanın kırıklara yol açtığı bilgisi daha çok uzun saçlıları ilgilendiren bir durum. Saç bilim uzmanı Lilly Dillon, kısa saçlıların her gün yıkaması gerektiğini söylerken ne kadar ürün kullandığınız, saç tipiniz ve uzunluğuna da bağlı olduğunu söylüyor.

Kısa ve ince telli saçlar yağı kökten uca hızla transfer eder, böylece saç çok daha hızlı yağlanır. Saç kremini oyuna dahil etmek saçınızı yağla yıkamışsınız gibi bir sonuç doğurabilir ama kabarık bir saçınız varsa, şampuan koruyucu yağın saç uçlarına ulaşmasını engeller. Bu da saçınızı kuru ve dağınık gösterebilir. İnce telli saçlar için Dillon’ın tavsiyesi her gün yıkamanız ve uzun saçlıysanız saç kremini sadece uçlara uygulamanız. Saç telleriniz kalınsa haftanın üç günü yıkayıp, saç
kremi uygulamalısınız.

2/ Kendi ihtiyaçlarını bilmiyorsun 

Kız arkadaşının banyoya bıraktığı şampuan veya saç kremlerini kullanmak cazip geliyor olabilir ama sizin ihtiyaçlarınıza cevap veren ürünler kullanmalısınız. Bunun için kendi saç tipinize ve ürünün özelliklerine odaklanmalısınız.

Saçınız yağlı mı? Kuru mu? Yoksa elektrikleniyor mu? Yanlış ürünler problemi büyütürken, doğru ürünler kontrol altına alacaktır. Ve aradığınızı bulduğunuzda onu hiç bırakmayın. Dillon “İnsanlar yeni bir şeyler denemeye karar veriyorlar, sonra gelip neden yeniden kepeklendiklerini soruyorlar” diyor. Eğer saç ve saç derinizle ilgili bir probleminiz varsa şampuanın semptomları tedavi etmeyeceğini ancak minimize edeceğini unutmayın. Ve doktorunuzun reçete ettiği ilaçları bıraktığınızda yeniden nüksetmesine de şaşırmayın.

3/ Saç boyama işini abartıyorsun

Saçınız 10 ya da 20 yıl boyunca tek tek düşen aklarla grileşir ve bu sürece bir gecede siyah bir boyayla son vermek görünümünüzü garipleştirir. Londralı berber
Tom Bell, “Salı akşamı ofisten George Clooney olarak çıkıp, çarşamba sabahı Silvio Berlusconi gibi dönmeyin” diyor. Mutlaka bir değişim istiyorsanız saçınızı tümden siyaha boyamak yerine daha hafif dokunuşlarla, daha doğal bir sonuç elde etmeye bakın.

Bell, “Saçınızdaki beyazların siyahlardan çok olduğu bir noktadaysanız, bir kısım beyaz telin koyu renge boyanmış saçlar arasında kalmasını sağlayın” diyor. Bunun için de ilk iş olarak evde uygulanan saç boyama kitlerinden uzak durun. Berberinize gri saçların yüzde 70’ini koyulaştıran beyaz karışımlı bir boyama hizmeti olup olmadığını sorun.

4/ Yüzüne nemlendirici sürmüyorsun

Cildiniz birikim hesabınız gibi çalışır. Gençken yapacağınız minik ve düzenli hamleler ilerleyen yaşlarda büyük problemler yaşamanızı önler. Ve bu konuda en iyi yatırım onu güneşten korumaktır. Bronzlaşma uzmanı James Read, “Cilt yaşlanması ve cilt kanseri dışarıya güneş korumasız çıkmamanız için en önemli iki sebep” diyor.

UV ışınları cildin DNA’sıyla oynayarak kansere yol açar. Cildin kolajen dokusunu bozduğundan yüzünüzün elastikiyeti azalır ve kırışıklıklar belirir. Tehlikeli güneş ışınları bulutların arkasından bile işlerini yapabildiklerinden, kışın da güneş koruyucu kullanmalısınız. Pratik ve etkili bir çözüm için SPF içeren bir
nemlendirici kullanın.

5/ Favori boyunu ayarlayamıyorsun

Favorileri tıraşlarken ölçü olarak kulakları almak yüz simetrinizi bozuk gösterir. Bell, “Kulaklarınız arasında bir eşitsizlik varsa favoriler bu eşitsizliği kapatma işini bile üstlenir, o yüzden biraz olsun bırakın” diyor. Ve asla kulaklarınızın başınızla birleştiği noktaya kadar kesmemenizi tavsiye ediyor. Her zaman için biraz
favori bırakın. Favorisizlik en az kaşsızlık kadar gariptir.

Favori boyunda ince ayara gelirsek, yüz şeklinizle uydurmaya bakın. Eğer küçük bir çeneniz varsa kısa tutun ama yuvarlak bir yüz hattına sahipseniz biraz daha uzuna gidebilirsiniz. Önce sol tarafı tıraşlamakla başlayın. Bell bu tarafın daha zor olduğunu söylüyor. Ardından başparmağınızı altına koyun, aynaya bakıp diğer elinizin parmağını da diğer tarafa koyup ölçün ve bu ölçüye göre kesin.

6/ Tıraş rutinini bozuyorsun

Tıraş uzmanı Hari Efthymiades, tıraşa zaman ayırıp onu zevke dönüştürmek için çift taraflı bir tıraş bıçağı öneriyor. Efthymiades bu jiletlerin ucuz ve evde kullanıma uygun olduğunu söylüyor. Hafif bir peeling ile cildinizi tıraşa hazırlayın ve ılık fırçayla cildin yumuşak kalmasını sağlayın.

Related posts

Bir cevap yazın