Subscribe Now
Trending News
22 Nis 2024

Blog Post

Bağışıklık Sisteminin En Sevimli Yardımcısı
Wellness

Bağışıklık Sisteminin En Sevimli Yardımcısı 

Yeni bir araştırma, zararlı bakteriler ve obezite ile mücadelede köpeklerin probiyotik görevi üstlenebileceğini öne sürüyor.

Yüksek tansiyon ve aşırı stresten şikayet ediyorsanız, aradığınız çare, köpeğinizle daha fazla vakit geçirmek olabilir. İnsan ve Hayvan Bağı Araştırmaları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, sevimli dostunuzun sosyal hayatı, öz güveni, genel olarak kişinin kendisini iyi hissetmesini ve mutluluk seviyesini arttırdığını kanıtladı. Fakat daha fazlası da var. Zira, en sadık dostunuz, mental sağlığınıza olduğu kadar fiziksel sağlığınıza da katkı sağlıyor.

İster koca bir St Bernard ister minik bir pug olsun, köpekler aynı zamanda vücudumuzun hastalıklara karşı kalkan oluşturmalarına da yardım ediyor. Arizona Üniversitesi araştırmacıları, şu sıralar, köpeklerin salyasında bulunan bakteriler ile insan sağlığı arasındaki ilişkiyi irdeliyorlar. Spoiler verelim: Öyle görünüyor ki, köpeklerde bulunan kültürler, bağışıklık sisteminizin eksik parçası olabilir.

Aradaki bağın dayanak noktasını hijyen hipotezi oluşturuyor. Bu hipoteze göre, temizliğe dair modern hayattaki takıntımız, vücudumuzun düzgün davranmasını bir nebze engelliyor. Zararlı bakterilerin ataklarına karşı kalkan oluşturuyoruz; fakat bağışıklık sistemimiz polen gibi zararlı maddelere karşı aşırı tepki verme durumunda kaldığı için de alerji gibi sorunlarla boğuşuyoruz.

Köpekler ise adeta probiyotik işlevi görüyor ve vücutta sağlıklı bakteri kolonilerin gelişimini destekleyerek, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor ve hastalıkları önlüyor.

Eğer yüzünüz gülerken bağışıklık sisteminizi de güçlendirmek istiyorsanız, en yakın barınağa giderek kendinize ömürlük bir dost edinebilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın