Subscribe Now
Trending News
14 Tem 2024

Blog Post

Antrenman Maskesi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?
Wellness

Antrenman Maskesi Gerçekten İşe Yarıyor Mu? 

Birçok sporcu oksijen sınırlandırması sağlayan antrenman maskelerine bayılıyorlar. Peki antrenman maskesi, performansınızı nasıl etkiliyor? Gerçekleri açıklıyoruz…

Bazı maçlardan önce ısınma sırasında LeBron James ya da Jay Ajayi gibi sporcuların antrenman maskesi taktıklarını görürsünüz.

Antrenman maskeleri, yüksek rakım koşullarını taklit ederek, yüksek rakımlı yerlerde yapılan antrenmanların faydalarını sağladığını iddia ediyor.

Belki siz de spor salonunda Batman’deki Bane’e benzer insanlarla karşılaşmışsınızdır. Peki nedir bu antrenman maskesi meselesi?

Antrenman Maskesi: Bizlere Ne Vadediyor? 

Alınan oksijen miktarı kısıtlandığında, akciğerleriniz ve kalbiniz daha çok çalışmaya başlıyor. Sonuç olarak, vücudunuz enerji stoklarının kullanımını bu koşullara adapte etmek zorunda kalıyor.

Yarışma için maskenizi çıkarttığınız zaman, vücudunuz, oksijeni daha verimli kullanmaya başlıyor ve buna bağlı olarak kuvvet, hız ve dayanıklılıkta artış sağlanıyor.

Antrenman Maskesi: Deneyimlerimiz

Men’s Health editörlerinden biri antrenman maskesi denediğinde, gerçekten de daha fazla çalışıyormuş gibi hissetti.

“Maskeyi ilk kullandığımda, 25 dakika içerisinde kalp atışlarım maksimum seviyesine geldi. Dinlenme dönemlerimde bile ciğerlerim patlayacak gibiydi.

Bunu aynı zamanda biraz rahatsız edici de buldu. Birkaç antrenman sonrasında ise, daha iyi nefes almayı öğrenmenin, daha ağır kaldırmaktan daha hızlı koşmaya kadar birçok açıdan antrenmanları üzerinde etki yarattığını söylüyordu. En önemlisi, antrenman maskesi kullanımı, sınırları spor salonunun da ötesine taşan bir mental dayanıklılık egzersiziydi.

Antrenman Maskesi: İşin Bilimsel Kısmı

Oklahama State University’deki bilim insanları, maskelerin performansınızı arttırmayacağını söylüyorlar.

6 hafta boyunca eğitimlerinde antrenman maskesi kullanan askeri okul öğrencilerinin kuvvetinde ya da dayanıklığında kayda değer hiçbir artışın yaşanmadığını söylüyorlar.

Antrenman Maskesi: Karar

Men’s Health fitness danışmanı Bill Hartman, “Antrenman maskeleri işe yaramıyor, hatta havadaki oksijen içeriğini de değiştirmedikleri için performansınıza da zarar verebilirler. ” diyor.

“Antrenman maskeleri sadece nefes almayı zorlaştırıyor. Bu da disfonksiyonel solunum biçimlerine yol açabilir.”

Nefessiz kalmak için daha ucuz, daha kolay ve daha efektif bir yol ister misiniz? Daha fazla çalışın!

Related posts

Bir yanıt yazın