Subscribe Now
Trending News
18 Haz 2024

Blog Post

Alzheimer’dan Bu İkisini Yaparak Kurtulun
Wellness

Alzheimer’dan Bu İkisini Yaparak Kurtulun 

Üstelik, bu ikisinin tek faydası da Alzheimer üzerine değil. Kazanımlarınız büyük olacak.

Beyninizi korumak için yapmanız gerekenler, vücudunuzu korumak için yapmanız gerekenlerden pek de farklı değil: UCLA tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, egzersiz ve sağlıklı beslenme, Alzheimer’ı sizden uzaklaştırabilir.

Çalışmada balık, sebze ve sağlıklı yağlar açısından zengin Akdeniz tipi beslenme planı uygulayan ve haftada en az 150 dakika hafif seviyeli aerobik aktivite yapan kişilerde, Alzheimer ile ilişkilendirilen beyin hasarlarının daha az olduğu belirlendi.

Araştırmacı Dr. David Merrill’e göre, sağlıklı beslenme ve egzersizin Alzheimer üzerindeki söz konusu etkisinin birçok nedenini saymak mümkün.

Fiziksel aktiviteler (özellikle de aerobik aktiviteler) beyne kan akışını arttırıyor, beyin sağlığına zarar veren sistematik enflamasyonu azaltıyor ve beyin hücreleri arasında daha fazla bağlantı oluşmasını sağlıyor. Dahası, egzersiz sayesinde beyin hücrelerinin hayatta kalma şansları da arttırılıyor. Alzheimer’ın beyin hücresi ölümleri ile birebir ilişkili olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu etkinin önemi daha da artıyor. Ayrıca, sağlıklı beslenme sayesinde enflamasyona bağlı reaksiyonlar da azalıyor.

Dr. Merrill, ne kadar egzersiz yapar ve sağlıklı beslenirseniz, Alzheimer’dan da o kadar korunacağınızı söylüyor.

Related posts

Bir yanıt yazın