Subscribe Now
Trending News
19 Nis 2024

Blog Post

3 Basit Öneri İle Stresinizi Kontrol Altına Alın
Wellness

3 Basit Öneri İle Stresinizi Kontrol Altına Alın 

Bu 3 öneri rahat bir nefes almanıza yardım edecek.

Son günlerde biraz stresli mi hissediyorsunuz? Araştırmalar, kronik anksiyetenin bağışıklık sisteminizi zayıflatabileceğini ve sizi hastalıklara karşı savunmasız bırakabileceğini gösteriyor.

Bu kolay öneriler stresinden arınmanıza ve hastalıklara karşı kalkan oluşturmanıza yardımcı olabilir.

1- Ortamı yumuşatın

Uzun ve yorucu bir günün ardından -tabii bir de egzersiz var- sadece eve gitmek ve dinlenmek istersiniz. Fakat kapıdan girer girmez gözlerinizi yoran ışıklar, dağınıklık ve bir sürü etkenle karşılaşabilirsiniz. Eve girdiğiniz zaman odanıza girin ve kapınızı kapatın, ışıkları azaltın ve rahatlatıcı müzikler çalın. Bu sayede evinizi dakikalar içinde bir huzur kaynağına dönüştürebilirsiniz. Bazı zamanlar evimiz bile yorucu ve stres yükleyici bir hal alabilir. Sana önerdiğimiz yöntemi en azından haftada 2 gün uygularsanız, aradaki büyük farkı görebilirsiniz.

2- Gülün

Gülmek hem fiziksel hem de mental sağlığınız için faydalı. Kalp hastalıklarını araştıranlara göre, kalp hastalarının %40’ı, sağlıklı insanlara kıyasla birçok durumda daha az gülüyor!

Güldüğünüz zaman vücudunuzdan yatıştırıcı bazı kimyasallar salgılanır. Bu kimyasallar kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Hatta, damarlarınızın bile rahatlamasına yarayabilirler.

Gülmek tansiyonu düşürür, kalbi yavaşlatır.

Hayatın komik yanını görmeye ve hayatı o kadar da ciddiye almamaya çalışın.

Şunu da söyleyelim: Çocukların ortalama olarak günde 300 defa güldüğünü, buna karşın yetişkinlerin günde ortalama 7 defa güldüğünü biliyor muydunuz?

3- Yeni ritüeller edinin

Hayatımız, günlük alışkanlıklarımız tarafından şekillendiriliyor. Bu kuralları otomatik olarak uyguluyoruz ve bizim için iyi ya da kötü olmasını gözetmiyoruz. Örneğin, konu yemeğin nerede yeneceği olduğunda, bazılarımız en yakın yerden yemeğini yer ve konuyu kapatır. Ya da bazılarımız yataktan kalkar kalkmaz maillerini okumaya ve henüz başlayan gün için endişelenmeye başlar. Halbuki güne doğru başlamak gerek. Örneğin, sabah uyanınca dışarıda güzel bir yürüyüş yapabilir ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bu tip ritüeller sakinleşmenize ve gün içerisinde daha dengeli olmanıza yardımcı olur.

Related posts

Bir cevap yazın